Šaldovo divadlo uvede nejslavnější z operet, Veselou vdovu
Jednu z nejslavnějších a dodnes nejhranějších operet, Veselou vdovu Franze Lehára, v pátek uvede Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Režíruje ji Jan Ježek. V Lehárově operetě jako pěvec mnohokrát vystupoval a coby režisér se inscenace ujal podruhé. Před čtyřmi lety ji nastudoval v Moravském divadle v Olomouci. Ježek dnes ČTK řekl, že liberečtí diváci operetu uvidí v klasickém pojetí.
Veselá vdova, opereta o třech jednáních, měla premiéru ve Vídni na konci roku 1905. Její děj pojednává o tom, co se stane, když se vrcholní představitelé zchudlého státu Pontevedro snaží provdat svou krajanku, bohatou vdovu po francouzském bankéři, za muže stejné národnosti, aby dědictví zůstalo 'doma'.
Opereta tehdy vzbudila senzaci a od premiéry se po celém světě dočkala bezpočtu provedení. Liberecké zpracování zůstává věrné tradici. "Vycházím ze zkušeností režisérů, se kterými jsem jako zpěvák spolupracoval. Za 33 let jsem přišel na jednu věc, že s klasickou operetou nejdou dělat experimenty a že je vždy výhodou držet se klasického pojetí," poznamenal režisér.
Hudební nastudování bude mít na starosti dirigent František Babický. Choreografem je Petr Jirsa, scénu připravil Ján Zavarský. Opereta bude mít v libereckém divadle premiéru v pátek v 19:00, druhá premiéra se uskuteční v sobotu 28. května.
Podle režiséra by si Liberečané rozhodně neměli novinku nechat ujít. Lehárova Veselá vdova se dodnes s úspěchem hraje po celém světě. Lidé navíc poznají, že řadu hudebních čísel, která v ní zaznějí, už dávno znají z rádia či televize.
Proti některým 'jednodušším' operetám má však Veselá vdova podle Ježka ještě jednu nespornou výhodu. Je jí kombinace dobrého libreta, jehož autory jsou Victor Léon a Leo Stein, s kvalitní hudbou. "Snoubí se v ní dokonale hudební a textová stránka, samotné libreto s hudbou. A proto je taky Veselá vdova nejhranější operetou na světě," dodal režisér.