21.11.2011 11:19

Divadlo rozmanitostí v Mostě chystá variaci na Robinsona Crusoe

Divadlo rozmanitostí v Mostě chystá variaci na příběh trosečníka Robinsona Crusoe. V představení pro děti i dospělé hrají živí herci společně s loutkami zvířat. Novou inscenaci dnes novinářům představili umělecký šéf divadla Tomáš Alferi a režisér představení Nikolaj Penev.

Jako námět použil režisér Penev původní příběh, jehož autorem je Daniel Defoe, nikoli zpracování od Josefa Plevy, které čtou generace českých školáků. "Téma mě zaujalo především jako metafora o člověku nikoliv ztraceném, ale hledajícím," vysvětlil Penev, který s Městským divadlem v Mostě spolupracoval už poněkolikáté, v Divadle rozmanitostí pro děti ale režíroval poprvé.
Režisér se snažil najít v příběhu druhý plán, vyhýbal se pojetí Robinsona jako člověka přežívajícího na ostrově ve stylu televizních soutěží, ztvárnil ho spíš jako dítě poznávající svět. Kromě trosečníka jsou hlavními postavami mosteckého představení koza, papoušek a divoch. "Jméno Pátek vůbec nezazní. Nechali jsme mu divošské jméno," dodal Penev.
Téma divošství je v jeho pojetí velmi důležité. "Každý z nás si snaží ochočit si lidi, věci a vztahy kolem sebe," řekl novinářům Penev s tím, že v jeho interpretaci se divoch nenechá socializovat, ale lidi pochopí, že být divochem není špatné. "Když bychom přijeli do Afriky, tak bychom byli za divochy my, protože neumíme ulovit rybu nebo krokodýla," dodal.

Podle autora hudby a uměleckého šéfa divadla Alferiho byl netradiční i vznik představení Robinson Crusoe, systém vzniku popsal jako "laboratoř". "Měli jsme na začátku scénosled, ale jednotlivé situace herci vyplňovali improvizací, tak hra postupně vznikala," řekl Alferi. V představení vystupují čtyři herci Divadla Rozmanitostí, Tereza Lišková, Adam Šmejkal, Petr Čulík a Vít Levinský, kteří ztvární mnoho postav lidí i zvířat. Premiéru divadlo chystá na sobotu 26. listopadu od 17:00, v předpremiéře ji dětští diváci uvidí již dopoledne.

Autor článku: ČTK: Vanda Králová, dr