17.05.2006 00:00

Tanec Praha bude mít největší divadelně-taneční prostor

Praha 17. května (ČTK) - Pražská Sazka Arena se na dva dny promění v divadelní scénu, kterou pořadatelé s předstihem označují za největší divadelní prostor pro taneční umění, který kdy v České republice návštěvníci uvidí. Na festivalu Tanec Praha zde 27. a 28. června vystoupí španělské prestižní těleso Compaňia Nacional de Danza, složené z nejlepších tanečníků světa v čele s choreografem Nachem Duatem.

Letošní 18. ročník festivalu Tanec Praha začíná 2. června a potrvá do 28. téhož měsíce. "V Sazka Areně vyroste až o třetinu větší scéna, než jsme měli vloni," uvedla na dnešní tiskové konferenci ředitelka občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Lákadlem letošního ročníku budou kromě španělských tanečníků také české soubory, zejména Nanohach nebo Artyci. "Jde o projekty, které zaujaly během loňské sezony," podotkla ředitelka sdružení. V programu se pořadatelé dále zaměřili na progresivní evropské taneční směry. Sólisté se představí v Evropské taneční laboratoři. "Sem patří jednoduché věci, které zpravidla vyjadřují pocity účinkujícího. Zajímavé jsou různé kombinace tance a živé hudby," vysvětlila Kreuzmannová.

Festival zahájí 2. června ve 20:00 v Divadle Ponec dánské těleso Granhoj Dans. Přehlídka dále představí pestré podoby soudobého tance z různých koutů světa. Program zahrnuje zavedené taneční skupiny i mladé progresivní choreografické talenty. Konat se bude tradičně v Divadle Ponec a v Divadle Archa.

O Tanec Praha nepřijdou ani příznivci v regionech. Letos se souběžně uskuteční v pěti městech, v Brně na dvou místech. Mezi další zastávky patří Ostrava, Český Krumlov, České Budějovice a Tábor.

Celkové náklady na festival činí předběžně 12,750.000 korun. Hlavní město uvolnilo ze svého rozpočtu dotaci tři miliony korun, stejnou částku by organizátoři chtěli také od ministerstva kultury. "Zatím nevíme, zda dáme všechny peníze dohromady, proto může být plánovaný program upraven. Až podle výše přidělené dotace uvidíme, co jsme schopni zajistit," sdělila Kreuzmannová.

Samostatným bodem programu na tiskové konferenci bylo představení programu a skupiny expertů Vize tance. Zabývá se postavením tanečního umění v České republice. Identifikuje příčiny, proč je tanec obecně brán na lehkou váhu, proč nemá takové společenské postavení jako ostatní disciplíny. Organizátoři chtějí docílit toho, aby jej lidé začali vnímat jako žánr, dodala ředitelka.

Eva Pagová kar

Autor článku: ČTK