Pražské Divadlo Minor zaplní sólová tvorba pro děti
Praha 21. února (ČTK) - Už popáté se o víkendu v pražském Divadle Minor uskuteční přehlídka sólové tvorby pro děti, kterou s touto scénou pořádá občanské sdružení Xaver. Dramaturgyně Kateřina Čejková letos zvolila "zvířecí" dramaturgii - pohádky o zvířátkách doplní slavnou inscenací slovenského divadla Piki O devíti měsíčkách podle předlohy Tatiany Lehenové. Od 23. do 25. února se v Minoru představí i jeden polský soubor.
"Celkem uvedeme sedm loutkářských inscenací v devíti představeních nastudovaných především nezávislými soubory. Uskuteční se tři divadelní dílny pro děti a dvoudenní beseda o textech v divadle pro děti a mládež s mezinárodní účastí," řekla Čejková ČTK.
I letos bude tento minifestival hostit divadla ze zemí Visegrádu. Tentokrát to budou Mezinárodní dům pro děti Bibiana z Bratislavy, divadlo Piki z Pezinku a Walny Teatr z Varšavy. "Další zahraniční hosty očekáváme na besedě uspořádané spolu s mezinárodní nevládní organizací divadla pro děti a mládež ASSITEJ," dodala Čejková.
Díky čtyřem předchozím ročníkům má již přehlídka kmenové publikum. Sobotní a nedělní program zahájí Duhové bubliny Václava Strassera. Po nich bude následovat pohádka O zlaté rybce, kterou pro děti a jejich rodiče připravila Hana Voříšková z Chocně. Inscenace je určena omezenému počtu diváků, proto se bude hrát po oba volné dny.
Stoletá Želva loutkáře Matiji Solceho nabídne pohled na tvorbu loutkohereckého mládí z Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. "Želva se živí jako mobilní jukebox a na přání vypráví krátké příběhy ze svého dlouhého a barvitého života," přiblížila představení Čejková. Podle ní charakterizuje vizuální půvab varšavský soubor Walny Teatr, jehož představení Motýl se prostřednictvím osmi poetických obrazů dotkne tajemství Bible a jejího odkazu.
Divadlo Piki z Pezinku uvede inscenaci na motivy knížky Tatiany Lehenové O devíti měsíčkách. Z příběhu se diváci dozvědí, kolik dobrodružství zažije miminko a kolik nebezpečí na něj číhá během prvních devíti měsíců života. "Kdo viděl inscenaci Myška z bříška pražského Divadla v Dlouhé, jistě nepochybí, uvidí-li stejný příběh v provedení loutek a jedné loutkoherečky. Za tuto inscenaci získal soubor z Pezinku řadu festivalových ocenění," uvedla Čejková.
Upozornila, že české loutkářství a loutkoherectví má slavnou minulost. "Je velká škoda, že zdánlivá snazší přístupnost živého divadla občas zastiňuje význam tohoto dědictví, na které můžeme být mezi ostatními zeměmi právem pyšní a které bychom měli rozvíjet," uvedla. Zvláštní pozornost si podle ní zaslouží tvůrčí dílny, které se při předchozích ročnících staly oblíbenou složkou festivalu. Letos to bude tradiční žonglování pod vedením Renaty Němečkové, dílna plošných loutek Jaroslavy Holasové a dílna papírového divadla Hany Gazdové.
Jiří Borovička kš