01.09.2010 00:00

V Opavě startuje Bezručova Opava, nabídne 60 akcí

Opava 1. září (ČTK) - Vernisáží úspěšné slovenské výtvarnice Kataríny Vavrové nazvané Když láska nejsou jenom slova začal v Opavě 53. ročník multižánrového kulturního festivalu Bezručova Opava. Pro návštěvníky je až do 27. září připraveno celkem 60 bodů programu - kromě výstav i divadelní představení, filmové projekce, koncerty či literární večery. ČTK to řekl dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

"Vavrová je označována za první dámu slovenské grafiky. Pro nás před lety navrhla plakát," řekl dramaturg s tím, že slovenská umělkyně v opavském Obecním domě představí své grafiky, kombinované techniky na papíře a digitální tisky.

Letošní festival Bezručova Opava je věnovaný lásce. "Inspirovali jsme se i 200. výročím narození Karla Hynka Máchy. Navíc láska je silné, ušlechtilé a krásné téma. V našem pojetí nejde jen o lásku mileneckou, šťastnou, nešťastnou, mateřskou či bratrskou. Představujeme i lásku k umění či k vlasti," vysvětlil Rotrekl.

Lásku nechce šířit jen mezi návštěvníky jednotlivých akcí. Tématem chce oslovit i cestující v prostředcích městské hromadné dopravy. "Vyzdobili jsme autobus a trolejbus. Zvenku naší grafikou, uvnitř pak lidé najdou například láskyplné desatero, jak se chovat k lidem v dopravních prostředcích. Umístili jsme tam i citáty z milostné poezie," řekl.

Během festivalu se představí například i česko-francouzský soubor Décalages - Divadlo v pohybu s projektem TaBalada. "Jde o nevšední, vizuální, akrobatické a hudební pouliční představení," doplnil Rotrekl. Herec Jaroslav Dušek se zase představí ve hře U výčepu. Představení je o životě ve světě ticha. Hrají v něm neslyšící herci.

Celý festival pak 27. září zakončí pořad nazvaný Francesco Petrarca mezi nebem, zemí a Laurou. "Jedná se o přednášku Jiřího Špičky o básníkovi, který naučil tisíce dalších hovořit o lásce," zakončil Rotrekl.

Zdroj: David Moravec snm

Autor článku: ČTK