26.10.2012 14:37

Pětatřicátý ročník festivalu pantomimy, pohybu a improvizace Festiválek Jsem spokojenej ukáže svět naruby

Pražské kino Aero bude 17. listopadu hostit již pětatřicátý ročník kultovní události pro všechny příznivce pantomimy, stand-up comedy, improvizace – Festiválek Jsem spokojenej. Jeho hlavním organizátorem je umělecký šéf prostoru NoD a vedoucí Katedry pantomimy HAMU Adam Halaš. V rámci letošní přehlídky vystoupí na příklad Anna Polívková, Jiří Havelka, Petr Prokop, Varhan Orchestrovič Bauer, Squadra Sua, Dora Sulženko – Hoštová, Adam Halaš, Radim Vizváry, Martin Zbrožek, Tomáš Měcháček a další. Letošním tématem bude motto ,,všechno je naruby".

Festiválek Jsem spokojenej se koná už od roku 1998 a od té doby získává každoročně více a více příznivců. Jako jediná kulturní událost nabízí přehled talentů i objevů v oblasti dnes velmi populární stand-up comedy, improvizace a pantomimy. Pražské kino Aero hostí a podporuje Festiválek dlouhodobě a tato událost již patří do kulturního kalendáře této živé a rozmanité pražské čtvrti.

V rámci programu Festiválku tradičně vystupují umělci známí, kteří si chtějí vyzkoušet velkou míru svobody, kterou tento formát nabízí, po boku méně známých herců a mimů, kteří na svou slávu teprve čekají. Od počátků Festiválku v jeho rámci vystoupili na příklad herci z dnes již velmi známého souboru La Putyka, divadelní soubor VOSTO5, hudební skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, Martin Zbrožek nebo mladý a talentovaný herec a performer Tomáš Měcháček, Martha Issová, Anna Polívková, Vojta Dyk, Jakub Prachař, Martin Učík, Antonín Novotný, Boris Hybner a další. V celé historii Festiválku Jsem spokojenej vystoupilo celkem přes tisíc umělců. Večerem bude provázet zakladatel a principál Festiválku Adam Halaš.

Každý ročník Festiválku Jsem spokojenej přichází s novým tématem, které je zároveň zadáním pro vystupující umělce. Toto téma musí umělec zpracovat, předvést a zaujmout diváky v časovém limitu 9 minut a 17 vteřin. Téma každého Festiválku bývá vybráno diváky předchozího ročníku a každý podtitul důvtipným způsobem vyjadřuje lehce postižitelný duševní stav, v němž se každý někdo z nás ocitne, nebo myšlenku, která nás letmo napadne. Letošním tématem je motto ,,všechno je naruby".

,,Letošní téma jsem zvolil sám, a to z toho důvodu, že se úzce dotýká samotného data Festiválku a může hrát i hlavní roli v jednotlivých výstupech. Na této akci se odráží energie, která mezi umělci v ten daný moment je, a odraží i situaci, která je mimo divadlo. A tak právě motto ,,všechno je naruby" může odrážet i atmosféru a náladu v celé společnosti," vysvětluje Adam Halaš.

Festiválek Jsem spokojenej aneb všechno je naruby se uskuteční 17. listopadu od 20:00 v pražském kině Aero.

Autor článku: Šárka Maroušková

Pětatřicátý ročník festivalu pantomimy, pohybu a improvizace Festiválek Jsem spokojenej ukáže svět naruby

Festivaly

16.01.2026

Festival Struny dětem přivítá Igora Orozoviče, Petra Nikla i Floexe

Festival Struny dětem v Minoru zveřejňuje program a zároveň zahajuje předprodej vstupenek 17. ročníku. O víkendu 27. až 29. března láká na nabitý program plný hudby napříč žánry, od klasiky po elektroniku, divadla i výtvarného umění.

16.01.2026

Festival CIRKULUM 2026: Když se zima promění v pulsující svět živého umění 

CIRKULUM 2026 vstupuje do nové kapitoly. Festival, který vyrostl z ulic Ostravy a stal se symbolem nového cirkusu na Severu, se letos poprvé odehraje pod střechou – a promění zimu v žhavý kulturní zážitek. Multifunkční aula Gong se na čtyři dny promění v obří šapitó, kde se potkají sny, emoce, fyzická krása pohybu a energie živého setkání.

15.01.2026

CIRKOPOLIS 2026: Dvě premiéry a pestrý průřez českým novým cirkusem. Festival uvede také čtyři zahraniční projekty z Francie a Belgie

Mezinárodní festival Cirkopolis se v roce 2026 vrací do Prahy jako bienále nového cirkusu a fyzického divadla s výrazným mezinárodním přesahem. Vedle zahraničních hostů tvoří důležitou část dramaturgie také český program, který letos nabídne široké spektrum současné domácí tvorby od intimních sólových projektů přes objektovou magii, pohybovou poezii i rodinné představení. Nabídne hned dvě premiéry – pražskou premiéru inscenace Frekvence akrobatky Alžběty Tiché a premiéru nového projektu Lukáše Blahy Bliss a Andreje Štěpity.