02.11.2006 00:00

Festival Křižovatky Olomouc slibuje dobrodružná setkání

Nápad zorganizovat festival Křižovatky vznikl již v roce 2003, kdy se občanské sdružení Kinoart rozhodlo zprostředkovávat divákům v Olomouci netradiční nezávislou kulturu. Festival se postupně rozrůstal a současný 3. ročník, který nese motto „Dobrodružná setkání“, divákům během 5 dnů představí celkem 16 kulturních akcí. „Chceme návštěvníkům festivalu nabídnout netradiční pohledy na současnou kulturu střední Evropy. Do programu Křižovatek jsme se pokusili zahrnout takové interprety a tvůrce, kteří u nás nejsou příliš známí, ale ve světě si ve svém oboru vydobyli výsadní postavení, případně nepatří do tzv. mainstreamového proudu kultury a využívají méně obvyklé formy projevu,“ říká dramaturgyně programu Pavla Bergmannová a dodává: „Bylo pro nás velkým dobrodružstvím toto umění objevovat a jsme rádi, když ho můžeme zprostředkovat olomouckým divákům.“

Zajímavou osobností je například slovenská zpěvačka s exoticky znějícím jménem Suí Vesan, kterou odborníci srovnávají s takovými hvězdami jako je Iva Bittová, Tracy Chapman nebo Björk. „Suí Vesan u nás opravdu není příliš známá, ale v Evropě i v USA si tato zajímavá tvář současné slovenské world music už získala své příznivce. Např. její první album s názvem Suí, které nahrála v říjnu 2001, zařadili členové Evropské rozhlasové unie jako novinku do prestižní world music hitparády na BBC 3,“ dodává Pavla Bergmannová. Právě koncertem Suí Vesan bude festival v úterý 7. listopadu v 19.30 hodin slavnostně zahájen. Fanoušky alternativní hudby pak také jistě potěší např. vystoupení mladého krakovského jazzového tria 100nka, které mísí moderní přístupy jako je groove a improvizace s klasickou jazzovou školou a chybět nebude ani čistě ženský element v podobě vystoupení písničkářského dua Sestry Steinovy, které do Olomouce přijedou představit svou žhavou novinku – album Jen děcko se bojí.

Křižovatky ale nebudou patřit jen hudbě. Návštěvníci se mohou těšit také na několik divadelních představení. V monodramatu Villa Lolla, které napsal slovenský režisér, autor divadelních, rozhlasových a televizních her Silvestr Lavrík, exceluje vynikající slovenská herečka Ingrid Timková. Ztvární roli učitelky Kristíny, která přijíždí rekapitulovat své životní plusy a mínusy do pokoje řecké vily Lolla a přemýšlí o tom, co naplnilo její život. Prádélko – to je zase název představení pražského divadla PAP, ve kterém dvě herečky s minimem slov a výmluvnými gesty vyprávějí o své touze být šťastné a rozumět si se sebou samými i s muži. „Představení uspělo na Prague Fringe Festival a díky své intimitě a jemné erotičnosti zaujalo tamní publikum,“ komentuje inscenaci Bergmannová. Hned dvakrát se v Olomouci představí také pražský Divadelní spolek Kašpar. Nejprve uvede v režii Jakuba Špalka hru nejúspěšnějšího polského dramatika současnosti Ingmara Villqista Helverova noc a posléze i pořad Draci noci, ve kterém herci Jitka Nerudová, Jan Potměšil a Jakub Špalek představí výběr z egyptské, aztécké, japonské a čínské poezie.

Křižovatky letos myslely i na děti: v sobotu 11. listopadu se nejmenšímu publiku představí brněnské Divadlo Neslyším s příběhy dvou hrdinů večerníčku A je to! Pata a Mata. „Půvabné pantomimické představení je podbarvené hudbou Petra Skoumala a využívá nepodbízivých, jednoduchých prostředků k navázání komunikace s těmi nejmenšími diváky, ale i se staršími dětmi a jejich rodiči. Na rozdíl od sledování večerníčku v televizi mají všichni ale jednu ohromnou výhodu: mohou totiž oběma hrdinům poradit. A tak závisí především na nich, kolik toho pověstní popletové zkazí,“ říká Pavla Bergmannová.

Na své si přijdou i fanoušci filmu. Hned v úterý je čeká miniprofil polského dokumentaristy Macieje Drygase, držitele ceny Evropské filmové akademie Felix, kterou obdržel za svůj snímek Uslyšte můj křik (1991). V něm líčí šokující příběh Ryszarda Siwce, muže, který se v roce 1968 upálil před očima tisíců lidí na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Zajímavý je i jeho zatím poslední střihový dokument Jeden den v PLR (2005), který na základě montáže původních autentických filmových záznamů, dopisů a dokumentů rekonstruuje jeden zdánlivě obyčejný den v roce 1962. Velkou pestrost s sebou nese večer s filmy studentů bratislavské VŠMU, zajímavé spektrum tvorby evropských nezávislých tvůrců představí zase projekce toho nejlepšího z maďarského festivalu Mediawave. Nebudou tu chybět animované filmy oceněné např. na MFF v Cannes nebo na jiných prestižních festivalech. Lahůdkou pro milovníky velkých filmových podívaných bude projekce filmu režiséra Michaela Glawoggera Dělníkova smrt – vizuální a zvuková symfonie, která zachycuje podoby dělnické práce na přelomu tisíciletí!

Festival doprovodí také výstavy (Jerzy Giedroyc a časopis Kultura, Ti, kteří píší pro divadlo) a literární čtení z dílny mladých olomouckých překladatelů, kteří uspěli v loňském ročníku o cenu Jiřího Levého. Závěr festivalu bude patřit herci a zpěvákovi Janu Budařovi a jeho hudební formaci Eliščin band. Pořad Budař hoří - recitál vyděšeného umělce slibuje příjemné a humorné zakončení olomouckých Křižovatek.

Jistým „dobrodružstvím“ pro organizátory bylo i získávání finančních prostředků pro zajištění chodu festivalu. „Je velmi obtížné přesvědčit sponzory v našem regionu, aby podpořili nezávislou kulturu. Museli jsme se spoléhat zejména na státní dotace a podporu od města Olomouce a Olomouckého kraje. Poprvé se nám také podařilo získat finanční podporu ze Státního fondu kultury ČR a také z Visegrádského fondu. Tyto dotace tvoří při zhruba půlmilionovém rozpočtu festivalu téměř 2/3 podpory,“ říká Miroslav Grass z občanského sdružení Kinoart.

Festival Křižovatky Olomouc 2006 se uskuteční v Olomouci v Uměleckém centru UP (Divadelní sál, Filmový sál, Kaple Božího Těla), dále v Divadle hudby, v Jazz Tibet Clubu a nově také v té & café Kratochvíle. „Původně jsme chtěli rozšířit program do dalších prostor, ale ty v Olomouci citelně chybějí. Není tady např. vhodně vybavený sál pro divadelní představení. Moravské divadlo je příliš velké, Divadlo hudby je zase malé a navíc svými parametry řadě hostujících souborů vůbec nevyhovuje. Věříme ale, že diváci budou spokojeni,“ říká Grass.

Novinkou letošního ročníku jsou také Ozvěny festivalu Křižovatky, které se uskuteční na začátku roku 2007 v Bratislavě a v Krakově. „V rámci partnerství se subjekty zapojenými do grantu Visegrádského fondu představíme reprezentativní vzorek české kultury také za hranicemi. A tím je náš projekt vlastně svým způsobem jedinečný,“ hodnotí akci Pavla Bergmannová.

Festival Křižovatky Olomouc 2006 se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka a podpořil ho také eurokomisař pro kulturu a vědu Ján Figeľ.

Pavel Peč, tiskový mluvčí festivalu Křižovatky Olomouc 2006

info@kinoart.cz

Autor článku: Informace z divadel