14.06.2017 09:55

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc, kterou soubor nastudoval pod vedením mladé začínající režisérky Alžběty Burianové. Premiérová představení jsou plánována ve čtvrtek a v pátek na malé scéně, řekla ČTK zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.

Dramaturgie se ujaly Kateřina Fixová a Pavlína Schejbalová, výprava je dílem Pavly Kamanové. Publiku se představí Vladimír Senič, Ivana Krmíčková, Daniela Šišková, Petr Florián a Filip Müller.

Mnohovrstevnatý příběh začíná v panelovém domě. Velkoměstský činžák se pak stává vstupní branou do tajemného světa Orientu. Pětice protagonistů se následně ocitne na poušti, v prostředí arabských bazarů i harému.
Arabská noc se podle Čiperové podobá mýtu a je vyprávěna netradiční divadelní formou. Schimmelpfennig ji napsal v roce 1999, v prvních dvou sezonách hru uvedlo zhruba 40 divadel v Německu. V tuzemsku ji poprvé hrálo divadlo v Liberci v roce 2004.

Roland Shimmelpfennig se narodil v roce 1967 v Göttingenu. Po maturitě pracoval jako novinář v Istanbulu. V roce 1990 zahájil studium režie na škole Otto Flackenberga v Mnichově. Po dokončení se stal asistentem režie a později spolupracovníkem uměleckého vedení v mnichovském divadle Kammerspiele. Kromě toho pracoval v berlínské Schaubühne, ve vídeňském Burgtheatru a Volksbühne Berlín. Českým divákům se poprvé představil v Divadle Na zábradlí, které v roce 2003 uvedlo českou premiéru jeho hry PUSH-UP 1-3 v překladu Radky Denemarkové a režii Jiřího Pokorného.

http://www.divadlopribram.eu/

Autor článku: ČTK: khj, dr

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc

Inscenace

02.04.2026

Činoherní klub v inscenaci Radostný výlet spojí dvě aktovky Thorntona Wildera

Pomíjivost života ukazuje inscenace Radostný výlet, která bude mít v pátek 3. 4. premiéru v pražském Činoherním klubu. Režisér Ondřej Sokol ji pojal jako antiiluzivní divadlo a herci v něm pracují s postavou jako s tématem s cílem ukázat, v čem je divadlo neopakovatelné. Během představení sestávajícího ze dvou aktovek, které napsal ve 20. letech 20. století americký dramatik Thornton Wilder, se na jevišti odehraje několik lidských osudů.

01.04.2026

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede poprvé Händelovu operu Agrippina

Zapomeňte na předvídatelné hrdiny, nastala éra antihrdinů. Jejich lži a intriky jsou v Händelově opeře Agrippina v hlavní roli. Čeho je Agrippina schopna, aby získala císařský trůn pro svého syna Nerona? Agrippina bude na brněnském jevišti uvedena poprvé, a to v již osvědčené spolupráci se skvělým barokním orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse, v režii Martina Glasera, v poutavé scénografii Petra Vítka a s atraktivními kostýmy Martina Chocholouška. 

01.04.2026

Divadlo D21 zve na novinku Aktivní zálohy

Text vznikal z několika zdrojů v dialogu autorky Lucie Ferenzové a režiséra Jiřího Ondry. Byl napsán pro konkrétní herce a herečky divákům dobře známé z okruhu D21 (Ivana Huspeková, Jakub Jelínek a Michal Kraus). Hostující Julia Kazarovets tímto poprvé vstupuje na profesionální scénu a jedná se o čerstvou absolventku herecké školy.