20.07.2017 23:18

Ve Znojmě zazněla světová premiéra opery Příběh o Kristu

Na Hudebním festivalu Znojmo dnes hudebníci odehráli v kostele svatého Michala světovou premiéru barokní opery Příběh o Kristu od německého skladatele Heinricha Schütze. Diváci měli možnost slyšet různé dobové hudební nástroje, reprízy se uskuteční v pátek a v sobotu.

Schütze je pokládán za nejvýznamnějšího německého skladatele před Bachem a většinu života prožil v 17. století. V tomto díle vypráví o zrození a smrti Ježíše Krista. „Naše scénické provedení spojuje zásadní období liturgického roku, a to Vánoce a Velikonoce. Spojení těchto skladeb je v běžném koncertním režimu v souvislosti s praxí koncertů v chrámovém prostředí nemožné. Samostatně jsou díla hrána v Německu i jinde, u nás velmi zřídka. Chrámové prostředí bylo zejména v jezuitských, ale také františkánských kostelech bohatě využíváno pro duchovní divadlo, nejčastěji právě Pašije o Velikonocích a příběh o narození o Vánocích," řekl ČTK dirigent a umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

Zvuk orchestru mohli diváci slyšet v autentické podobě, tedy tak, jak by jej slyšeli i lidé před staletími. „Ve vokálním ansámblu bychom dříve našli více mužských altů i sopránů a méně žen, zdali vůbec nějaké. Moderní je scénické pojetí režisérky Lindy Keprtové, které vizuálně volně pracuje s danou tematikou, avšak citlivě vzhledem k liturgickému prostoru a nadčasovému tématu," uvedl Válek.
Z historických hudebních nástrojů byly slyšet například theorba, tehdy velmi používaný loutnový nástroj, truhlové varhany, kornety, což byly křivé rohy, renesanční trombony zvané sackbut, cembalino či zobcové flétny.
Opera vznikla formou stagiony, což znamená, že jde o dočasný divadelní soubor, který vzniká speciálně pro Hudební festival Znojmo. „Padesát lidí se na tři týdny sejde a jdou za jediným cílem. Vytvořit krásné a unikátní představení. V České republice jsme co do pravidelnosti jediný festival, který vytváří operu touto formou," řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Dramaturgie festivalu se každoročně soustředí na výběr neobvyklých hudebních titulů, často na díla, která mají v Česku premiéru. „Ideou letošního je filozofický odkaz díla Martina Luthera, jehož reformní hnutí a myšlení otevřelo brány chrámů a kostelů nové hudbě, inspirované renesanční Itálií, zejména benátskou školou," doplnil Válek. Letos uplynulo 500 let od Lutherova uveřejnění 95 tezí ve Wittenbergu.

https://www.hudbaznojmo.cz/

Autor článku: ČTK: mei, kš

Ve Znojmě zazněla světová premiéra opery Příběh o Kristu

Inscenace

02.04.2026

Činoherní klub v inscenaci Radostný výlet spojí dvě aktovky Thorntona Wildera

Pomíjivost života ukazuje inscenace Radostný výlet, která bude mít v pátek 3. 4. premiéru v pražském Činoherním klubu. Režisér Ondřej Sokol ji pojal jako antiiluzivní divadlo a herci v něm pracují s postavou jako s tématem s cílem ukázat, v čem je divadlo neopakovatelné. Během představení sestávajícího ze dvou aktovek, které napsal ve 20. letech 20. století americký dramatik Thornton Wilder, se na jevišti odehraje několik lidských osudů.

01.04.2026

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede poprvé Händelovu operu Agrippina

Zapomeňte na předvídatelné hrdiny, nastala éra antihrdinů. Jejich lži a intriky jsou v Händelově opeře Agrippina v hlavní roli. Čeho je Agrippina schopna, aby získala císařský trůn pro svého syna Nerona? Agrippina bude na brněnském jevišti uvedena poprvé, a to v již osvědčené spolupráci se skvělým barokním orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse, v režii Martina Glasera, v poutavé scénografii Petra Vítka a s atraktivními kostýmy Martina Chocholouška. 

01.04.2026

Divadlo D21 zve na novinku Aktivní zálohy

Text vznikal z několika zdrojů v dialogu autorky Lucie Ferenzové a režiséra Jiřího Ondry. Byl napsán pro konkrétní herce a herečky divákům dobře známé z okruhu D21 (Ivana Huspeková, Jakub Jelínek a Michal Kraus). Hostující Julia Kazarovets tímto poprvé vstupuje na profesionální scénu a jedná se o čerstvou absolventku herecké školy.