08.08.2017 10:11

V Praze dnes odhalí pamětní desku skladateli Weinbergerovi

Na domě v Rozvodově ulici 36 v Praze 4, sídle spolku Československý exil, bude dnes večer odhalena pamětní deska skladateli Jaromíru Weinbergerovi. Pražský rodák se proslavil především jako autor opery Švanda dudák, která byla po úspěchu v Evropě v roce 1931 uvedena i v Metropolitní opeře v New Yorku. Weinberger zemřel přesně před 50 lety 8. srpna 1967 v exilu v USA, kam odešel před okupací Československé republiky nacistickými vojsky.

Vrcholem jeho tvorby byla opera Švanda Dudák, která byla po Smetanově Prodané nevěstě jedinou mezinárodně uváděnou českou operou v meziválečném období. Opera byla poprvé s úspěchem uvedena v Národním divadle v Praze 27. dubna 1927. Uznání sklidila i při svých uvedeních v Německu, do němčiny ji přeložil Max Brod. Následně byl Švanda Dudák na programu operních domů ve velké části Evropy a v roce 1931 i v Metropolitní opeře v New Yorku.

Hudbu opery o dvou aktech složil Weinberger k českému libretu Miloše Kareše. Opera je založena na příběhu známého z dramatu Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák aneb Hody divých žen. Honoráře za dílo Weinbergerovi umožnily stavbu elegantní vily v Modřanech, v níž je dnes sídlo spolku Československý exil.

Další úspěchy následovaly s operami zkomponovanými mezi lety 1932 a 1937. Weinberger byl jedním z prvních českých skladatelů působících ve filmové hudbě. Jeho opereta Na růžích ustláno, uvedená v Praze v roce 1932, se dočkala o dva roky později filmového zpracování s Lídou Baarovou.

Weinberger se narodil 8. ledna 1896 v české židovské rodině. Skladbu studoval nejprve na pražské konzervatoři a později v Lipsku u Maxe Regera. Po studiích odcestoval do USA, kde pracoval rok jako učitel, ale nakonec ho láska k vlasti znovu zavedla do Československa. Vyučoval v Praze, ale i v Bratislavě nebo ve Vídni. Od roku 1929 žil střídavě v Badenu u Vídně a v Modřanech. Před osudem většiny evropských Židů se zachránil útěkem do USA. Do vlasti se už nikdy nevrátil. Osamělý, zapomenutý a bez peněz spáchal v roce 1967 ve svém domě v St. Petersburgu na Floridě sebevraždu.

Autor článku: ČTK: jir, jw

V Praze dnes odhalí pamětní desku skladateli Weinbergerovi

Zprávy

29.04.2024

Poselství k Mezinárodnímu dni tance 29. dubna 2024

Mezinárodní den tance se slaví z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI / International Theatre Institute) od roku 1982. Připadá každoročně na 29. dubna, kdy si připomínáme den narození francouzského tanečníka, baletního mistra a reformátora Jeana-Georgese Noverra. Autorkou letošního poselství je argentinská tanečnice Marianela Núñez.

29.04.2024

Přípravy na divadelní tábor Divadlo hrou s Koločavou jsou v plném proudu. V letošním ročníku jsou zapojená čtyři divadla z celé republiky i Univerzita Palackého

Divadlo hrou s Koločavou, inovativní integrační projekt, který se poprvé uskutečnil v létě 2023, chystá své pokračování. Jak děti přirozeně naučit toleranci a empatii prostřednictvím hry a divadla se stane předmětem divadelního tábora, který se uskuteční v termínu 25. 7.– 4. 8. 2024 v ukrajinské Koločavě. Do projektu, který pořádá organizace PŘES HRANICE EU, se zapojí lektoři z Moravského divadla Olomouc, Divadla Drak, Divadla Polárka a Městských divadel pražských a překladatelky z Univerzity Palackého v Olomouci.

29.04.2024

Novinky z Institutu Pavla Šmoka: dvoudenní workshop, nová monografie či mobilní výstava

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskovin, fotografií a videofondem choreografií, nadále pokračuje i pravidelné pořádání vzdělávacích přednášek, projekcí či besed pro odbornou a širokou veřejnost, ať již v Domě tanečního umění nebo malém sále Městské knihovny v Praze. V dohledné době IPŠ připravuje vydání nové knihy, výstavu i workshop pro odbornou veřejnost.