24.10.2017 11:14

V nové sezóně Činoherního studia pokračuje projekt scénických čtení Překročit hranice

Tříletý projekt Činoherního studia města Ústí nad Labem a Katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem propojuje divadelní profesionály se studenty vysokých škol. Po vydařené první sezóně, kdy ústecké Činoherní studio uvedlo tři scénická čtení čerstvě přeložených a zdramatizovaných německojazyčných textů, nastal čas pro další počin. Scénické čtení textu Ferdinanda Schmalze Maso v plechovce (v originále Dosenfleisch) se premiérového uvedení dočká v divadelním Obejváku Činoherního studia v pátek 27. října, v první repríze bude uvedeno v pondělí 30. října.

Režie prvního scénického čtení v nové sezóně se zhostí absolventka režie JAMU Hana Marvanová, sekundovat ji budou studenti brněnské JAMU – dramaturg Jakub Liška a scénografka Kateřina Veselá. Text přeložili studenti Katedry germanistiky FF UJEP pod vedením Veroniky Jičínské. V hereckém obsazení divák najde herce Činoherního studia Martu Vítů, Matúše Bukovčana a Jaroslava Achaba Haidlera spolu s hostující Danou Jacekovou, studentkou JAMU.

Maso v plechovce je tarantinovsky laděná postapokalyptická báseň. Před svého diváka staví obraz možného vývoje naší společnosti postavené na kamionové dopravě. Znejišťuje svět naší dálniční, všespojující sebevědomé komunikace a proti jeho plánovanému konzumu staví nehodu, jako skutečný princip fungování světa. Režisérka Hana Marvanová k tomu dodává: „Hra Maso v plechovce je pro mě hrou o hledání smyslu lidkského bytí na pozadí dnešní hektické doby, pro kterou je technický pokrok základní mantrou. Rychlost a propojování, propojování a rychlost...“

Novátorský text s dynamicky a černohumorně se rozvíjejícím příběhem zaujal i kritiku a byl inscenován v Berlíně v rámci Autorentheatertage 2015 (vybrán spolu s dvěma dalšími z 207 zaslaných textů) v červnu 2015. Koprodukční incenace textu v podání DT Berlin/Burgtheater Wien patřila k finalistům přehlídky Stücke Mülheim 2016. U nás bude hra poprvé uvedena jako scénické čtení v Činoherním studiu města Ústí nad Labem v rámci projektu Překročit hranice.

Celý projekt bude tentokrát  zahájen již o týden dříve - 20. října a to společnými přednáškami a semináři studentů katedry germanistiky a studentů Institutu slavistiky Technické univerzity v Drážďanech, které se uskuteční na půdě ústecké univerzity. Studenti a pedagogové absolvují také společné posezení, návštěvu zkoušky Masa v plechovce, prohlídku divadla  a představení v Činoherním studiu. Další setkání je naplánováno na prosinec letošního roku. Česko-německá skupina studentů bude společně pracovat na překladu dalšího německého textu, který bude mít premiéru příští rok.

www.cinoherak.cz



Maso1
Autor článku: Petr Kuneš

V nové sezóně Činoherního studia pokračuje projekt scénických čtení Překročit hranice

Inscenace

22.12.2025

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do nového roku s vroucností italských melodií

Vstup do jubilejního roku, na který připadá 100. výročí vzniku Symfonického orchestru Českého rozhlasu, bude v jeho podání radostný a hřejivý. Přesně takovou atmosféru dokáží vykouzlit nejslavnější italské písně a árie v podání hráčů SOČRu, tenoristy Daniela Matouška a jeho mladých kolegů Barbory Kubíkové a Ahmada Hedara. Název programu ´O sole mio mj. odkazuje na CD, které jmenovaní interpreti společně připravili pod taktovkou Jana Kučery.

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.