20.02.2018 17:38

Začíná 21. ročník divadelní přehlídky v Červeném Kostelci

Příští týden od 22. do 25. února bude Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci hostit už po 21. krajskou postupovou přehlídku amatérského divadla činoherního a hudebního divadla. O soutěžní festival každoročně jeví zájem soubory z několika krajů. Letošní ročník nabízí atraktivní dramaturgii. Na jevišti se postupně objeví téměř dvě stovky divadelníků.

Akce startuje ve čtvrtek 22. února v deset hodin dopoledne pohádkou Princezna z moře v nastudování souboru DS Vrchlický, který je mimo jiné loňským vítězem přehlídky. V inscenaci je řada světelných a zvukových efektů a písniček. Divadelní ochotnický spolek Ochos Smiřice přiveze autorskou Pavlačovou revue. Autorský text vznikal během samotného zkoušení a vypráví o životě jednoho pavlačového domu. Večerní čtvrteční čas bude patřit jediné porevoluční celovečerní hře Václava Havla. Odcházení nastudoval Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek z Úpice.

Páteční program odstartuje komedie britského dramatika Williama Shakespeara Sen noci svatojánské v podání DS Jiráskova divadla v Hronově. Snově magický příběh slavného alžbětince patří k nejhranějším hrám na světě. Domácí soubor Na tahu položí divákům otázku, jak přežít vztah a život ve dvou. Bosé nohy v parku jsou známé nejen z divadelních prken, ale i díky slavnému filmu s Robertem Redfordem a Jane Fondovou. Pardubické Divadlo Exil nabídne v pátek večer oceněný text současné české dramatičky Anny Saavedry Kuřačky a spasitelky. Hra je současnou paralelou Čechovových Tří sester. Řeší otázky sociálních sítí, virtuální vztahy a další témata současné generace.

Sobotu ráno rozproudí slavný Brdečkův Limonádový Joe. Slavné filmové melodie a příběh alkoholu prostého pistolníka zahraje Divadelní soubor Šembera z Vysokého Mýta. ADIVADLO Havlíčkův Brod uvede jednu z her královéhradeckého autora Josefa Tejkla Země pokladů. Inscenace zavede diváka do Sudet a připraví mu poznání, že ztráta domova a identity je to nejkrutější, co může člověka potkat.

Divadelní soubor Kulturního domu města Holic vsadil na autorskou komedii Šťastné a veselé. Ta vyšla z pera režiséra inscenace a zároveň jednoho z herců Pavla Hladíka. Ve světové premiéře uvedla Náchodská divadelní scéna dosud v Česku neznámou hru Alejandra Casony Třetí slovo. Soubor měl na přehlídku s inscenací přijet už loni. Kvůli úrazu jedné z hereček k tomu však nedošlo.

Nedělní program počítá se dvěma inscenacemi. První je divadelní adaptace bestselleru Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Příběh o vině Čechů a Němců, a hlavně odpuštění, nastudovalo Divadlo Jesličky Josefa Tejkla z Hradce Králové. Přehlídku pak uzavírá domácí soubor z Na tahu z Červeného Kostelce s autorskou bláznivou komedií Robinson Dlabáček. Poté následuje slavnostní zakončení přehlídky s předáním ocenění a zveřejnění výsledků.

Východočeští divadelníci zpravidla přijíždějí do Červeného Kostelce na více dní a vyměňují si své zkušenosti mnohdy do brzkých ranních hodin. Proč je tato přehlídka tolik vyhledávaná? Perfektní zázemí, dobře naladěný pořadatelský tým, krásné divadlo a kvalitní lektorský sbor. Každoročně se do soutěže hlásí okolo patnácti souborů.

Hlavní devízou účasti na přehlídce pro vystupující soubory je přímá zpětná vazba, kterou získají od lektorského sboru. Ten nakonec nominuje vítěze do celostátního kola, ale má především za úkol rozebrat jednotlivé složky inscenace a případně přispět tvůrcům svými radami do další práce. Porotu letos tvoří: pedagog DAMU a letor Jiráskova Hronova Aleš Bergman, režisér Petr Kracik, dramaturg a překladatel Michal Zahálka a odbornice na hlasovou a mluvní východu, pedagožka DAMU Regina Szymiková.

http://www.mksck.cz/

Autor článku: Kateřina Fikejzová Prouzová

Začíná 21. ročník divadelní přehlídky v Červeném Kostelci

Amatérské divadlo

15.04.2026

Krajská přehlídka dětského divadla Ostravská Lokálka zná své oceněné, postupují soubory z Frýdlantu nad Ostravicí, Nového Jičína a z Ostravy

V pátek 10. a v sobotu 11. dubna 2026 proběhl v Divadle loutek Ostrava jubilejní desátý ročník dvoudenní krajské přehlídky dětského divadla Ostravská lokálka. Ze šesti soutěžních představení byla udělena dvě doporučení na celostátní přehlídku Dětská scéna do Svitav a jedno doporučení na festival Loutkářská Chrudim.

13.04.2026

Najdi si partnera, nebo skončíš jako zvíře. Divadlo Exil nabídne premiéru inscenace Humr

Dubnový program Divadla Exil nabídne premiéru inscenace s názvem Humr. Jde o adaptaci filmu režiséra Yorgose Lanthimose. Absurdní komediální drama o hledání lásky v dystopickém světě v režii Lucie Veselé Haškové uvede divadlo v pátek 17. 4. od 19:00 a první reprízu ve čtvrtek 14.5.

09.04.2026

Podcast Pro kulturu /se Svatavou Hejralovou a Janem Hejralem z divadelního spolku Krakonoš z Vysokého nad Jizerou

VYSOKÉ NAD JIZEROU: Z nedávného zápisu „Hraní amatérského divadla v Česku“ na seznam UNESCO se radovali také ve Vysokém nad Jizerou. Právem. Zdejší divadelní soubor Krakonoš se pyšní nejdelší tradicí ochotnického divadla v České republice. Divadlo se tu hraje už od roku 1786. O kontinuitě této „krásné posedlosti“, která se ve vysockých rodinách dědí po generace, hovoří v podcastu Hany Soukupové Svatava Hejralová a její syn Jan.