18.10.2007 00:00

Lidé chtějí vymoci vrácení plného vstupného soudně

Praha 18. října (ČTK) - Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) chce vymoci od pořadatelů zrušených představení Cirque du Soleil vrácení vstupného v plné výši soudně. Poškozeným proto nabízí možnost připojit se k hromadné žalobě. ČTK to dnes oznámila mluvčí SOS Ivana Picková. Zájemci se mohou zaregistrovat na internetové stránce www.spotrebitele.info.

Již počátkem října si někteří lidé začali stěžovat na to, že společnost Sazka nevrací v plné výši vstupné, které na jejích terminálech zaplatili za představení Cirque du Soleil. Tři tato představení moderního cirkusu se měla ve dnech 26. a 27. října uskutečnit v pražské Sazka Areně, dvě z nich byla později z "logistických" důvodů zrušena. Sazka však vstupenky zakoupené za cenu 1590 korun vrátila až po zaplacení storno poplatku 120 korun. Podle SOS je takové jednání protiprávní, pořadatelé však tento názor již dříve odmítli.

Sazka se od celé věci distancovala, podle ní totiž vybrané peníze odešly na účet promotéra představení, agentury Live Nation.

"V případě, že se nezdaří mimosoudní řešení sporu, bude SOS usilovat ve spolupráci s advokátem o vrácení neoprávněně strhávaného servisního poplatku prostřednictvím hromadné žaloby," uvedla Picková. Podle ní pořadatelé nemohou přenášet břemeno nákladů souvisejících se zrušením představení na třetí osobu, tedy spotřebitele, neboť podobné jednání zakazuje občanský zákoník. Agentura Live Nation se zatím k možnosti soudní dohry této kauzy nevyjádřila.

Promotér s vracením poplatku nepočítá. Agentura již dříve uvedla, že rozdíl mezi zaplaceným a vráceným vstupným není jejím ziskem, nýbrž jde o poplatek distributorovi za prodej a vrácení vstupenek. "Výše tohoto servisního poplatku je čitelně vyznačena na každé vstupence a fakt, že se nevrací, také," řekl tehdy ČTK mluvčí agentury Petr Novák.

"Tento servis, prodej a následně vracení vstupného se bezpochyby uskutečnil, a proto je také zákazníkem a pořadatelem uhrazen," míní Novák, podle něhož je podobný přístup běžnou praxí u všech zrušených koncertů a představení pořádaných agenturou.

Podle SOS však tento přístup odporuje zákonu, jde totiž o tzv. nepřiměřené smluvní ujednání odporující jedné ze směrnic evropského práva. "Tato směrnice ve své příloze výslovně stanoví, že nepřiměřenou smluvní podmínkou je ujednání, které dává prodávajícímu nebo poskytovateli možnost, aby v případě, že sám ruší smlouvu, si ponechal částky zaplacené za služby, které neposkytl," uvedl právník SOS Jan Šulc. "Takové ujednání je tedy neplatné," dodal.

Jiří Janda rot

Autor článku: ČTK