Praha přijímá žádosti o kulturní granty do 7. prosince
Praha 7. listopadu (ČTK) - Uchazeči o kulturní granty od pražského magistrátu mají měsíc na odevzdání žádostí. Uzávěrka je 7. prosince, do té doby by měla být sestavena výběrová komise. Novinářům to řekl pražský radní pro kulturu Milan Richter. Město bude v příštím roce přidělovat příspěvky jiným způsobem než letos - hodlá přihlížet i k počtu prodaných vstupenek a více podporovat začínající umělce.
Richter očekává, že komise o rozdělení zhruba 200 milionů korun, s nimiž počítá návrh rozpočtu na příští rok, rozhodne nejpozději do konce ledna příštího roku. Radní a zastupitelé se budou udílením grantů zabývat v únoru. Systém se má podle Richtra do budoucna ještě upravit tak, aby žadatelé měli na podání žádostí více času.
Novým principem udílení grantů město reaguje na kritiku části pražské kulturní scény. Radní před časem granty pro příští rok dokonce pozastavili kvůli žalobě spolumajitele Divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla. U evropského soudu napadl systém financování pražských divadel. Město pak hledalo a schválilo nový způsob udělování grantů.
Podle nového systému půjde čtvrtina z celkově poskytované částky na prodanou vstupenku. Další grantová témata se budou týkat umělecké hodnoty projektů, podpory studentů uměleckých škol a víceletých grantů. Richter zdůraznil, že půjde o samostatná grantová řízení, která budou nicméně prostupná a budou se odehrávat současně.
"Každé grantové téma má své procentuální vyjádření z celkového balíku peněz," vysvětlil radní. Při částce 200 milionů korun se tak na prodané vstupenky bude rozdělovat 50 milionů, stejná částka bude vyčleněna na ocenění umělecké hodnoty. Na podporu začínajících umělců poputuje asi 40 milionů a 60 miliony by měly být dotovány víceleté granty.
Příspěvkem na vstupenku se rozumí provozní grant, který se vypočítává jako podíl celkových tržeb a průměrné ceny za vstupenku žadatele. Někteří umělci ale tento princip kritizují. Tvrdí, že preferuje hledisko ziskovosti a ohrožuje fungování malých forem. Richter v této souvislosti poukázal na to, že menší divadlo má logicky i menší provozní náklady. "Tohle je takzvaná plošná podpora provozu kulturních zařízení," podotkl.
V čele nové třináctičlenné grantové komise bude předseda kulturního výboru zastupitelstva. Ostatní členové budou odborníci. Třetina z nich se bude každý rok měnit. Navrhovat je budou například umělecké svazy, vedení vysokých uměleckých škol a národní kulturní instituce. Předseda komise nebude mít hlasovací právo, rozhodne jen při nerozhodném poměru hlasů.
Letos magistrát rozdělil kulturním institucím v grantovém řízení asi 183 milionů, v roce 2008 se má částka zvýšit na 200 milionů a další nárůst se podle Richtra očekává i v příštích letech. Měl by mimo jiné souviset s plánovanou transformací příspěvkových organizací. Radní uvedl, že se nyní vede diskuse o tom, které organizace si město ponechá jako své "výkladní skříně" a které přesune do grantového řízení.
"Zatím jsme se shodli, že příspěvkovou organizací by mělo zůstat Divadlo na Vinohradech, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Divadlo Minor," řekl Richter. Odhadl, že po této změně se budou moci ročně udělovat granty v celkové hodnotě půl miliardy korun.
Jan Kholl snm