24.09.2018 14:11

Zemřel dlouholetý člen operety Národního divadla moravskoslezského František Návrat

V úterý 25. září se Národní divadlo moravskoslezské i veřejnost rozloučí s dlouholetým členem souboru opereta/muzikál NDM Františkem Návratem (1933-2018). Emeritní člen souboru zemřel v 85 letech ve čtvrtek 20. září 2018, přesně v den, kdy měly v Divadle Jiřího Myrona premiéru Kočky Andrewa Lloyda Webbera.

A slovy kocoura Múze se se svým kolegou a přítelem loučí  Petr Miller, představitel této role v nejnovějším českém nastudování Koček. „Kolik rolí, co já, ve svém životě hrál, v každé skrýval se příběh i radost a žal. Všechny nazpaměť znal jsem a rád přidal gag. Za to nejeden divák pak přede mnou smek.“

Režisérka muzikálu Kočky Gabriela Petráková na něj vzpomíná také, neboť jejím prvním režisérským počinem pro ostravskou operetu a muzikál byla Paní Marjánka, matka pluku J.K. Tyla s hudbou Václava Trojana, kde František Návrat hrál naopak svou poslední roli, roli učitele Vorlického (foto je z roku 2007). „Byla jsme  ještě tehdy studentkou HAMU. To, jak pan Návrat otevřeně a mile přistupoval k naší společné práci, k práci a názorům tehdy mladé generace, bylo velmi povzbuzující a inspirativní," říká dnes již renomovaná režisérka.

Na prknech NDM  Návrat ztvárnil na 120 rolí  a členem souboru byl více než 40 let. V klasických operetách, které tehdy  v Ostravě pod vedením dirigenta Vladimíry Brázdy a šéfa souboru Jana Pacla tvořily pevný základ repertoáru, se stal milovníkem, mladokomikem, představitelem charakterních či komických rolí. Proto patřil právem k divácky nejoblíbenějším sólistům souboru. Rodák z Ostravy začínal ovšem jako malíř keramiky, číšník nebo dělník v ocelárně. JAMU vystudoval až později a po několika angažmá v činoherních souborech nastoupil do operetního souboru v teplickém divadle. Do Ostravy přišel opět v roce 1961. A v rodném městě už zůstal. Hrál  a zpíval například starého Doolittlea v My Fair Lady, Gabriela von Einsteina v Netopýrovi, Toníčka v Perlách panny Serafínky, ale během času ztvárnil různé a odlišné role například v uvedeních Polské krve, Mamzelle Nitouche nebo uvedeném muzikálu My Fair Lady.

https://www.ndm.cz/

Autor článku: Šárka Swiderová

Zemřel dlouholetý člen operety Národního divadla moravskoslezského František Návrat

Zprávy

15.08.2025

Podcast Suflér #19: Dvacetiletý manuál na kulturní diverzitu. Na co poukazuje 20. výročí Úmluvy UNESCO?

Strategický dokument UNESCO Úmluva o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů letos v květnu oslavil 20 let od svého vzniku. Zároveň uplynulo 15 let od české ratifikace a momentu, kdy jsme se v ČR zavázali plnit doporučení Úmluvy zaměřené na kulturní diverzitu. U příležitosti Mezinárodního dne kulturní rozmanitosti, který připadá na 24. května, zorganizoval Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Ministerstvem kultury konferenci nazvanou 20 let kulturní rozmanitosti: Úmluva UNESCO z různých úhlů.

14.08.2025

AMU slaví 80 let a zve na komentované prohlídky svých budov

Zveme vás na komentované prohlídky historických budov Akademie múzických umění v Praze, které pořádáme ve spolupráci s @Open House Praha. Přijďte nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanete, a objevte příběhy budov v centru Prahy, jejichž historie je proslavila ještě dříve, než se staly domovem uměleckého vzdělávání.

09.08.2025

Řemeslníci v Městském divadle Zlín rekonstruují tahové zařízení a rozvodnu osvětlení

Řemeslníci rekonstruují v Městském divadle Zlín tahové zařízení a elektrorozvodnu jevištního osvětlení. Součástí prací v letním období, kdy je divadlo uzavřeno pro veřejnost, je i výměna trafostanice a úprava ovládání vzduchotechniky. Náklady na modernizaci činí přibližně 16 milionů korun