28.05.2008 00:00

Krajanskou cenu za přínos kultuře a vědě získalo deset osobností

Praha 28. května (ČTK) - Předseda Akademie věd Václav Pačes, herec Jan Tříska a biskup Václav Malý patří k desítce osobností, které v Praze ocenila místní pobočka krajanské Společnosti pro vědu a umění. Ceny již sedmým rokem udělovala za uměleckou a vědeckou činnost a propagaci české kultury a vědy v cizině. 

"Udílením cen chceme vzdát hold významným osobnostem naší vědy a kultury, které žijí u nás nebo v zahraničí a které v poslední době neprávem stojí ve stínu hvězd a hvězdiček showbyznysu," uvedla předsedkyně pražské pobočky Alena Morávková. 

Profesor Pačes byl oceněn za přínos v oboru biochemie, za svou odbornou a badatelskou činnost mimo jiné v Ústavu molekulární genetiky a za popularizační činnost. Biskup Malý získal cenu za dlouholetou protitotalitní činnost a za ochranu lidských práv. Tříska převzal ocenění za své působení v Národním divadle, dále za herecké kreace v českém filmu po roce 1989 a za současné divadelní role na českých jevištích, například za ztvárnění Kancléře ve hře Odcházení od Václava Havla, který patřil mezi jedny z prvních laureátů a je čestným předsedou společnosti. 

Mezi letošní laureáty patří i další dva herci. Také Luděk Munzar dostal cenu za tvorbu na jevišti Národního divadla a za působení v popularizačních programech ČT. Podobně Bořivoj Navrátil byl odměněn za své divadelní herectví, filmovou tvorbu a pedagogickou činnost. Spisovatelka Jana Štroblová, která za normalizace nesměla publikovat, získala ocenění za své básnické dílo i za překlady poezie. Dramatik a prozaik Milan Uhde byl oceněn za svou dramatickou i rozhlasovou tvorbu.

Společnost odměnila také sklářskou výtvarnici Jaroslavu Brychtovou, a to za celoživotní dílo a propagaci sklářského umění v zahraničí, a dirigenta Josefa Hrnčíře za úspěšné dlouholeté působení v čele Orchestru Československého rozhlasu a za příkladnou reprezentaci české hudby. Desítku oceněných uzavíral profesor Mojmír Povolný, právník a politolog, který po odchodu do exilu působil v Radě svobodného Československa a od roku 1989 spolupracuje s Masarykovou univerzitou v Brně. Cenu převezme na letošním kongresu společnosti, který se bude konat v první polovině září na Slovensku v Ružomberku. 

Společnost pro vědu a umění je nezisková organizace, která vznikla v roce 1958 v USA s cílem uchovat kontinuitu české a slovenské vědy v cizině. V současnosti má pobočky nejen v Americe a v Evropě, ale i v Austrálii. Sdružuje Čechy a Slováky, "žádný jiný národ organizaci podobného typu nevytvořil", podotkla Morávková. 

Společnost pořádá jednou ročně konference a jednou za dva roky mezinárodní kongresy. Pražská pobočka vedle publikační činnosti organizuje také různé přednáškové večery, kde se představují mladí vědci a umělci. Zároveň jim pomáhá zprostředkovat potřebné kontakty pro studium v zahraničí.

Martin Horák mal pba

Autor článku: ČTK