22.04.2020 10:04

Festival NODO odložen na konec prázdnin. Online projekt Ostravské bandy začíná v květnu

Ostravské centrum nové hudby odkládá konání festivalu NODO/New Opera Days Ostrava na poslední víkend v srpnu. Navíc od 1. května spouští nový mezinárodní online projekt, který přispěje premiérovými koncerty udržet současnou hudbu v éteru.

Ostravské centrum nové hudby (OCNH) se přidává k těm organizátorům, kteří se přizpůsobili aktuálnímu dění ve světě. Červnový festival NODO se přesouvá na poslední prodloužený víkend v srpnu (28. – 30. 8.). „Inscenace, ve kterých byli obsazeni umělci a umělecké týmy z USA a Japonska, přesouváme na příští rok. Naopak, do letošního programu přibíráme jednu premiérovou inscenaci ze Slovenska a doufáme, že na konci léta realizaci festivalu již nic nebude bránit,“ říká Petr Kotík, zakladatel festivalu a klíčová osobnost světové scény nové hudby.

NODO 2020:

NODO 2020 uvede pět inscenací. Ve světových premiérách uvidíme opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt, scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, české premiéry vokální opery Any Sokolović a multižánrové opery Miro Tótha. Prodej permanentek bude spuštěn 15. června.

The World – Ostravská banda Solos:

OCNH spouští od 1. května online projekt The World – Ostravská banda Solos, a to na stránkách www.newmusicostrava.cz. V průběhu minimálně dvou měsíců budou každou středu exkluzivně publikovány minimálně dvě video/audio nahrávky sólových skladeb v provedení členů mezinárodní Ostravské bandy a sólistů dlouhodobě spolupracujících s Ostravským centrem. Proč „The World“? Tato unikátní videa budou nahrávána v osmi zemích Evropy a USA, přehrát je pak bude možné odkudkoliv. Nahrávky budou dostupné také na facebookovém profilu a YouTube kanálu Ostravského centra. Projekt je příspěvkem pro udržení živého umění za situace, kdy se nemůžeme setkávat na tradičních koncertech a překračovat hranice. Realizace „The World“ je umožněna díky podpoře Veroniky a Libora Winklerových.

Účast na projektu potvrdilo zatím patnáct umělců. Jejich videa vzniknou exkluzivně pro tento účel a budou doplněny komentářem, kterým každý umělec doprovodí svoji nahrávku. Program obsáhne hudbu 20. a 21. století, součástí budou skladby Aloise Háby, Luciana Beria, Petra Bakly, Isanga Yuna, Johna Cage, Klause Langa, Petera Ablingera, Alvina Currana, Iannise Xenakise nebo Elliotta Sharpa nebo Mira Tótha.

Zahájení The World – Ostravská banda Solos se ujme 1. května umělecký ředitel Petr Kotík, který vedle skladby Johna Cage zahraje na altovou flétnu kompozici, kterou právě dokončil. Další koncerty budou zveřejňovány každou středu na webu OCNH.

www.newmusicostrava.cz

Autor článku: Kristýna Konczyna

Festival NODO odložen na konec prázdnin. Online projekt Ostravské bandy začíná v květnu

Festivaly

12.06.2025

Cirkus, který si vyzkoušíte na vlastní kůži. Festival Cirkuzkus zveřejnil program

Program novocirkusového festivalu Cirkuzkus, který pořádá v Olomouci Divadlo na cucky, je kompletní. Pátý ročník přehlídky se letos poprvé odehraje v prostředí Smetanových sadů, konkrétně na letní scéně Moravského divadla Olomouc. Od pátku 20. června do pondělí 23. června nabídne představení oblíbených souborů Cirk La Putyka a Losers Cirque Company, v sobotu 21. června pak umožní zakusit cirkusové dovednosti také divákům, a to ve formě dvou akrobatických workshopů.

12.06.2025

Festival Moravské divadelní léto se vrací do Smetanových sadů v Olomouci

Open-air festival Moravského divadla Olomouc se letos uskuteční od 15. do 27. června 2025 a už tradičně promění Smetanovy sady v Olomouci ve scénu plnou divadla, hudby a letní pohody. Diváci se mohou těšit na oblíbené komedie a muzikály, nejnovější inscenaci Koule, koncert Moravské filharmonie i pohádky a doprovodný program pro děti.

12.06.2025

ŠTETL FEST v Brně již počtvrté

Čtvrtý ročník úspěšného mezinárodního festivalu ŠTETL FEST odstartuje v Brně 27. srpna a během pěti dní nabídne přes 130 akcí. Festival se za čtyři roky své existence vyprofiloval jako největší festival židovské kultury v České republice, a to jak počtem akcí a tematickým záběrem, tak návštěvností. Loňský ročník přilákal přes 10 000 návštěvníků z celého světa, článek o něm vyšel mimo jiné i v britském The Telegraph.