Česká sezóna v Edinburgu 2008
V pondělí 25. srpna skončila největší světová přehlídka divadla festival Fringe ve skotském Edinburgu. Na festivalu se letos poprvé uskutečnil, díky iniciativě Českých center v Londýně, projekt Česká sezóna. Celkem 5 českých souborů přijelo na počátku srpna do deštivého Skotska představit mezinárodnímu publiku svou práci.
Ukázalo se, že v konkurenci 2000 představení ze 47 zemí má národní sezóna velký význam. Série představení v tomto kontextu výrazně usnadňuje orientaci novinářům i divákům a výrazně zvýšila o jednotlivá česká představení zájem. Na zkušenosti Irska a Koreje se ukazuje, že myšlenka národních přehlídek má v dlouhodobém měřítku velký smysl.
Celkově byl o letošní Fringe mezi diváky z mnoha důvodů (problémy se vstupenkovým systémem, kurz libry vůči dolaru a extrémně nevlídné počasí atd.) nižší zájem, než v předchozích letech, tím více nás může těšit návštěvnost českých představení. Nesporným úspěchem je i zájem odborné veřejnosti i divadelních producentů. Vždyť česká představení navštívilo na 7500 diváků a recenze na představení vyšli ve všech celonárodních denících (Scotsman, Guardian, Independent, Herald, Metro, Financial Times, List, Stage).
Soubory a představení české přehlídky:
Vojta Švejda a Jan Beneš McGadie: Polaris
SKUTR: Plačky
Teatr Novogo Fronta: Phantomysteria
DOT504: Holdin´Fast
Divadlo Neslyším: Pat&Mat, The Apple Tree Maiden
Soubor SKUTR přivezl na Fringe představení Plačky. "Po počátečních obavách, jestli způsob divadla, který jsme na festival přivezli, najde svoje publikum, jsme byli velmi příjemně překvapeni zájmem publika i kritiky," řekl jeden z režisérů SKUTRu Martin Kukučka. Zviditelnit se v konkurenci další představení se Plačkám podařilo i díky pozvání na akci Pick of The Fringe Mervina Stuttera nebo díky účinkování v Supper Clubu divadla Assembly. Plačky se dostaly také do nominace na prestižní Total Theatre Award. "Celkově považujeme svoji účast na letošním festivalu za neocenitelnou zkušenost, která nám velmi pomůže do budoucna. Věřím, že se podaří zopakovat českou sezónu na festivalu Fringe i v dalších letech," uvedl producent SKUTRu Jiří Sulženko.
ADRIATIK: "Naše účinkovaní na Edinburgském festivalu považujeme za úspěšné. Získali jsme velice dobré kritiky v britském tisku (Guardian, Skotsman, Herald, The List, atd.), byli jsme vybráni mezi pěti nejlepšími z 245 souboru na cenu časopisu Total Theatre a naše představeni se setkalo s velkým ohlasem u publika i u odborné veřejnosti. Za další veliký úspěch povazujeme navázání kontaktu s britskou kapelou Tiger Lillies, se kterou budeme přistí rok spolupracovat na novém projektu v Praze. Děkujeme všem, kteří naše účinkovaní v Edinburgu svou podporou umožnili", za Adriatik uvedl Jan Beneš-Mc Gadie.
Taneční soubor DOT504 uvedl své představení Holdin' Fast, které je symbiózou technicky a expresivně náročného současného tance a fyzického divadla. Toto představení bylo vyhlášeno jako jedno ze čtyř nejlepších představení na udílení prestižních cen Total Theatre Award. Z Fringe si DOT504 odváží pozvání na několik významných evropských i mimoevropských festivalů a turné po Velké Británii. Jak řekla jedna z tanečnic DOT504 Michaela Ottová: “Byli jsme velice překvapeni zájmem diváků, ale hlavně producentů a odborné veřejnosti. Přáli jsme si úspěch, ale množství pozitvních reakcí nás vyloženě zaskočilo. V hodnocení kritiků jsme dostali několikrát nejvyšší možné ohodnocení (pět hvězd), což jsme náležitě oslavili.” Pro tanečníky je festival neskutečně fyzicky náročný. “Nedokázali jsme si představit jak odehrajeme 23 představení v řadě”, uvedla Lenka Ottová, umělecký šéf DOT504 a majitelka tanečního studia Dance Perfect. Se závěrem Fringe si však DOT504 odvezlo vedle mimořádné únavy také umělecké zážitky, které soubor obohatí a inspirují do budoucna.
Teatr Novogo Fronta byl v Edinburgu na festivalu již potřetí. Poprvé v roce 2001 spoluotevíral legendární venue Aurora Nova (společně například s Derevem, Akhe i Do Teatrem), které bylo ale letos bohužel zavřené, protože jeho hlavní dramaturgie odmítla nápor komerčních muzikálových produkcí a nenašla dostatek finančních prostředků pro otevření venue s takovým programem, který by obstál u náročného diváka. I z tohoto důvodu Teatr Novogo Fronta poprvé nehrálo v Auroře Nově, kde v roce 2004 získal za inscenaci Dias De Las Noches cenu THE SCOTSMAN FRINGE FIRST 2004... „Rozhodli jsme se jít do velkého rizika, které znamená open air venue. Déšť a zima od návštěvy odrazuje nejen diváky, ale i kritiku, přesto se naše Phantomysteria s více než 130 prodanými lístky na představení drží mezi nejnavštěvovanějšími nezávislými produkcemi...“ , uvedl Jakub Vedral.
Všechny soubory děkují za podporu Českým centrům v Londýně, Ministerstvu kultury české republiky a Magistrátu Hlavního města Praha.
Více na: www.czechcentre.org.uk
Zdroj: Czech Centre London