Koženou čeká za několik týdnů berlínská opera a turné po USA
Brno 15. prosince (zpravodajka ČTK Šárka Mrázová) - Na světově uznávanou mezzosopranistku Magdalenu Koženou čeká na jaře velké turné po Spojených státech a kompletní koncertní provedení opery Julietta aneb Snář v Londýně. Předtím se v únoru poprvé představí ve velké roli Octaviána ve Straussově opeře Růžový kavalír na scéně Berlínské státní opery. Jak připustila v rozhovoru pro ČTK, je to role, na níž čekala několik let.
"Chtěla jsem ji vždycky zpívat, ale měla jsem pocit, že mám na to čas. A věřím, že mne tato role bude provázet třeba deset let," řekla nejúspěšnější česká pěvkyně současnosti. Podle ní je velký oříšek se tuto postavu naučit, protože je "veliká a dlouhá". Octavián je podle ní jakousi nadstavbou Cherubína z Figarovy svatby. "Je to zvláštní opera, taková vídeňská... je to skoro etnické," konstatovala.
Pětatřicetiletá pěvkyně se minulý týden v pražském Rudolfinu s mimořádným úspěchem představila ve světové premiéře Tří fragmentů z opery Julietta aneb Snář od Bohuslava Martinů. Považuje ji za klenot české hudby. "Byl to speciální koncert. Byla jsem dojatá, jak Praha znovu přivítala Mackerrase," řekla. Třiaosmdesátiletý britský dirigent Charles Mackerras není žádný mladík a neví se, kolik ještě koncertů bude v Praze dirigovat, uvedla. Diváci ocenili jeho celoživotní práci; ve světě propagoval českou hudbu, nejen skladatele Martinů, upozornila Kožená.
Na březen je naplánováno koncertní provedení kompletní Julietty s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a jeho Symfonickým orchestrem BBC v Londýně. Je prý ráda, že tvorbě Martinů se bude příští rok, kdy uplyne 50 let od jeho úmrtí, věnovat díky projektu Martinů Revisited tolik pozornosti. "Zaslouží si to, protože není tak doceněn, jak by měl," míní Kožená, která jeho tvorbu pravidelně zařazuje do svého repertoáru.
V dubnu odletí do Spojených států na větší turné, kde na ni čekají dva projekty. "Jeden je s orchestrem ve Filadelfii, kde koncertně děláme se Simonem (britským dirigentem a jejím partnerem Rattlem) Berliozovo Faustovo prokletí, a i v newyorské Carnegie Hall. Druhý projekt jsou recitály s Karlem Košárkem (klavíristou), kdy vystoupíme v New Yorku, San Francisku, Atlantě a Washingtonu," plánuje Kožená.
Na rok 2011 se chystá koncertně provést roli Carmen v Bizetově stejnojmenné opeře a o rok později v Salcburku inscenačně. Vžitá představa o temperamentní cikánce bude ale prý zřejmě jiná, než tato půvabná plavovláska nabídne. Kožená totiž doufá, že od ní nebude očekávána klasická Carmen, i s ohledem na její vizáž a temperament.
"Co se týče hudebního zpracování, chtěla bych se malinko přidat k tomu směru, že Carmen vlastně nebyla napsána pro žádnou mezzosopranistku s obrovským hrudním rejstříkem, jak jsme teď zvyklí slyšet," říká Kožená. "Opera byla napsána poměrně do malého prostoru Opery comique v Paříži a zpívala ji poprvé zpěvačka, která byla sopranistka a možná více herečka než zpěvačka. Byla to více zpěvohra a nebyla laděná do 'velkoopery'," uzavřela mezzosopranistka.
V příštím roce ji čeští fanoušci mohou slyšet na hudebním festivalu Concentus Moraviae a možná na dvou až třech koncertech "někde" po České republice. Na českém operním jevišti se zřejmě objeví až na podzim roku 2011, kdy vystoupí v pražském Národním divadle v Händelově opeře Ariodante.
mrz rot