06.05.2021 15:05

Činohra Národního divadla moravskoslezského dokončila přípravy inscenace To video nikdo neuvidí

Činohra Národního divadla moravskoslezského ukončila zkoušky komorního dramatu – černé komedie s názvem To video nikdo neuvidí. Autorem je výrazná postava současné britské dramatiky Martin Crimp (nar. 1956), režisérem inscenace v NDM Janusz Klimsza. Česká premiéra byla z května posunuta na říjen, hrát se bude v komorním Divadle „12“.

Děj se točí okolo propracovaných marketingových praktik, všudypřítomného sledování lidské aktivity a chování při nakupování, vaření a dalších „konzumních“ aktivitách s cílem nabízet konkrétnímu člověku údajně ideální produkt přesně podle jeho potřeb a naplnit tak jeho život jasně nalinkovanou spotřebou.

Elizabeth právě opustil manžel, zůstala v domácnosti sama s šestnáctiletou dcerou. Po setkání s Colinem, vedoucím pracovníkem v marketingové agentuře, se Liz i přes svůj počáteční odpor stane jeho kolegyní. Po čase v sobě objeví skrytý talent pro vedení rozhovorů o produktech a propadne tomu natolik, že nakonec pohlíží i na lidi ve svém osobním životě skrz škatulky: co daný člověk používá, jak často, proč to používá takto a nepoužívá něco jiného…

Jakou hodnotu dnes mají naše osobní informace? Co se stane ve chvíli, kdy trh narazí na člověka, který odmítne svůj život redukovat na otázky kdy, proč a v jaké situaci používá konkrétní produkt?

Dílo přeložil Adam Doležal. Scénografem inscenace je Michal Syrový, kostýmy vytvořila Marcela Lysáčková. V hlavní roli Renáta Klemensová, hrají František Strnad, Sára Erlebachová, Petr Houska, Kateřina McIntosh a Martin Dědoch.

Martin Crimp ukazuje ve svých hrách mezilidské vztahy jako vyprázdněné a deprimující - jeho hrdinové nedokáží skutečně prožít lásku nebo radost. Crimpovy postavy hovoří stroze, drží si vždy emociální odstup od reality. Crimp (který je i známým překladatelem, jazykovědcem, ale komponuje také hudbu) se více zajímá o formální a jazykovou vybroušenost svých her, než o příběh samotný. Je též označován za autora postdramatického. V českých divadlech se objevuje od roku 1994, dílo To video nikdo neuvidí uvede NDM v české premiéře.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová

Činohra Národního divadla moravskoslezského dokončila přípravy inscenace To video nikdo neuvidí

Inscenace

16.01.2026

Dva herci, třiadvacet postav. Činohra Národního divadla Brno uvádí českou premiéru hry „changes”

Národní divadlo Brno uvede v divadle Reduta 23. ledna 2026 českou premiéru hry changes současné německé dramatičky Maja Zade. Intimní, ale současně ironická inscenace sleduje jediný den v životě partnerské dvojice – a zároveň svět kolem nich, který se neustále proměňuje.

15.01.2026

Brněnské Divadlo Husa na provázku uvede v české premiéře mysteriózní román Nobelisty I. B. Singera Satan v Goraji

Mrazivě aktuální mysteriózní román spisovatele polsko-židovského původu, Nobelisty I. B. Singera Satan v Goraji uvede Divadlo Husa na provázku v české premiéře 30. ledna 2026. Inscenace vzniká v seversky svérázné režii a dramatizaci Janusze Klimszy, který se společně s legendárním provázkovským souborem pouští do nemilosrdného zkoumání příběhu o zlomeném společenství, jež až příliš snadno podlehne příslibu falešného mesiáše.

15.01.2026

Nová inscenace v Divadle Petra Bezruče: true crime adaptace Obrazy Doriana Graye

Divadlo Petra Bezruče představuje novou inscenaci Obrazy Doriana Graye, která přináší svěží a netradiční pohled na klasický román Oscara Wildea. Adaptace režiséra Tomáše Loužného a dramaturga Petera Galdíka pracuje s principy populárního true crime žánru a otevírá tak divákům prostor k zamyšlení nad krásnými zločiny ještě krásnějších lidí.