20.05.2021 19:56

České centrum Paříž otevírá výstavu Milan Kundera: Nostalgie po Evropě

Ve čtvrtek 20. května bude v nově otevřené knihovně v Českém centru v Paříži zahájena výstava « Milan Kundera: Nostalgie po Evropě », na které budou k vidění mimo jiné originální kresby nejslavnějšího česko-francouzského spisovatele Milana Kundery. Výstavu pořádá České centrum ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně, jíž manželé Kunderovi v roce 2020 darovali archiv a knihovnu.

Výstava se zaměřuje na pojetí Evropy v myšlení Milana Kundery, a to za situace, kdy je její definice přepisována výrazy ze slovníku politologů a ekonomů. Pro Kunderu je to však pojem, který označuje především společnou kulturu, která je založena na zcela konkrétním souboru sdílených hodnot. Oblast těchto hodnot pak určuje hranice Evropy, které jsou z toho důvodu pohyblivé.

TOMÁŠ KUBÍČEK, ŘEDITEL MORAVSKÉ ZEMSKÉ KNIHOVNY, AUTOR VÝSTAVY:
„Představujeme Kunderu jako evropského autora, jehož dílo, rozkročené mezi dvěma národními literaturami – francouzskou a českou, je dokladem toho, že ve skutečnosti existuje jen jeden literární kontext, a to je kontext světové literatury, jímž by měly být jeho romány poměřovány. Zárodečné podoby vystavených kreseb vznikaly na zdech prvního francouzského bytu manželů Kunderových, aby zakryly jeho prázdnotu, ale i smutek po domově. V posledním desetiletí pak pronikly na obálky překladů Kunderových románů a těší tak čtenáře na celém světě.”

JIŘÍ HNILICA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA PAŘÍŽ:
„Kulturní spolupráce se opírá o osobnosti, které nepatří jen jednomu národu. Jde především o takové, které spoluvytváří kulturu světa. Milan Kundera k nim bezpochyby patří. Vážím si toho, že jeho dílo, jeho stále aktuální myšlenky o Evropě, a z mého pohledu především neznámé unikátní kresby, můžeme v Paříži připomenout právě v Českém centru.“

Výstava začíná u vstupu do Českého centra Paříž, její příběh pokračuje po centrálním točitém schodišti a vrcholí v knihovně ve 2. patře. Na stěnách schodiště si návštěvník  připomene data prvních vydání Kunderových knih, výběr z udělených ocenění i základní životopisná data. K vidění zde jsou dobové plakáty k vydáním jednotlivých románů, fotografie spisovatele se známými osobnostmi či ukázky překladů jeho děl do mnoha světových jazyků, včetně korejštiny, japonštiny či malajálamštiny. Návratným motivem je téma Evropy, které zaznívá v Kunderových románech a esejích už od 60. let 20. století.

Přímo v knihovně pak budou poprvé vystaveny originály méně známých Kunderových kreseb, zapůjčené manželi Kunderovými výjimečně pro tuto příležitost. Kresby poskytují vážnému tématu Evropy hravost a rozvernost. Tato ironická linka je přitom pro Kunderovy romány charakteristická, a proto našla svůj otisk i v kompozici výstavy.

Výstavou o Milanu Kunderovi otevírá ČC Paříž svou nově zrenovovanou knihovnu, která byla po sedm let veřejnosti uzavřena. Knihovna bude využívána pro literární akce, komorní výstavy a výuku češtiny, ale vznikne zde také stálá mezinárodní scéna pro propagaci českého loutkového divadla. Autory výtvarného konceptu nového prostoru jsou Andrea a Josef Sodomkovi, výtvarníci Divadla bratří Formanů. Na realizaci knihovny se podílel i Matěj Forman.

Výstavu „Milan Kundera: Nostalgie po Evropě“ připravila ve spolupráci s Českým centrem Paříž Moravská zemská knihovna. Autorem výstavy je Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 20. května v 18 h. Úvodní slovo pronese politolog Jacques Rupnik. Výstava potrvá do 5. září 2021.

https://www.czechcentres.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.czechcentres.cz/

České centrum Paříž otevírá výstavu Milan Kundera: Nostalgie po Evropě

Zahraniční divadlo

24.04.2024

Dirigenta Jakuba Hrůšu čeká debut v Carnegie Hall

Český dirigent Jakub Hrůša si připíše zdolání další mety ve své kariéře: nyní ho čeká debut v legendární koncertní síni Carnegie Hall. Bamberští symfonikové v čele s Jakubem Hrůšou zahrají Preludium k Wagnerovu Lohengrinovi.

22.04.2024

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023

Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila tri z nich, do finále súťaže pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku postúpili tieto autorky a autor (v abecednom poradí): Jana Borsuková s textom Nahá, Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě, Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám.

15.04.2024

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco.