23.06.2021 14:05

Východočeské divadlo Pardubice uvede na Kunětické hoře premiéru Noci na Karlštejně

Poslední novinkou stávající sezóny Východočeského divadla Pardubice bude legendární muzikálová komedie Noc na Karlštejně, kterou režisér Petr Novotný nastudoval v amfiteátru na vyhlídce Kunětické hory. Slavnostní premiéry se zde uskuteční o víkendu 26. a 27. června od 20.30 hodin, v magickém prostoru pod středověkým hradem se bude hrát i v červenci a srpnu. Od září se inscenace přestěhuje na prkna Městského divadla.

Divadelní evergreen o tom, že láska je silnější než příkaz krále, se na Kunětickou horu navrací po dvaceti letech. Řada nejen pardubických diváků si jistě ještě vzpomíná na zdejší verzi s Radoslavem Brzobohatým v roli Karla IV., která tehdy lámala rekordy v návštěvnosti. Na její úspěch se pokusí navázat nové zpracování slavného muzikálu tentokrát s Petrem Štěpánkem coby Otcem vlasti a Martinou Sikorovou jako jeho ženou Eliškou. V dalších rolích se objeví Eliška a Josef LáskoviDagmar NovotnáPetr BorovecTomáš Lněnička či Petr Dohnal. Chybět samozřejmě nebudou nestárnoucí hity Karla Svobody Jiřího Štaidla jako Lásko má, já stůňu, Do věží, Hoja hoj, Když mám tekutou révu a další.

Libreto pro divadelní verzi muzikálu podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského napsal režisérův syn Zdeněk Podskalský mladší, který prozradil: „Úmysl přenést Noc na Karlštejně na muzikálovou scénu vznikl ještě v raných devadesátých letech a byl předjednaný s tatínkem, když žil. Ale bylo tam několik překážek. Ve filmu bylo na klasický muzikál málo hudby. Bylo nutné připsat další, anebo udělat písně z instrumentálních motivů, které už ve filmu jsou. A proto teprve v roce 2004 se podařilo získat Karla Svobodu, aby hudbu rozšířil, a přizvat další hvězdné lidi do týmu, jako byl například choreograf Richard Hess. Premiéra v Karlíně byla o rok později a hrála se neuvěřitelných patnáct let.“

VČD

Autor článku: Radek Smetana; Foto: Jiří Sejkora

Východočeské divadlo Pardubice uvede na Kunětické hoře premiéru Noci na Karlštejně

Inscenace

22.12.2025

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do nového roku s vroucností italských melodií

Vstup do jubilejního roku, na který připadá 100. výročí vzniku Symfonického orchestru Českého rozhlasu, bude v jeho podání radostný a hřejivý. Přesně takovou atmosféru dokáží vykouzlit nejslavnější italské písně a árie v podání hráčů SOČRu, tenoristy Daniela Matouška a jeho mladých kolegů Barbory Kubíkové a Ahmada Hedara. Název programu ´O sole mio mj. odkazuje na CD, které jmenovaní interpreti společně připravili pod taktovkou Jana Kučery.

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.