Divadlo Astorka Korzo ´90 v Praze – 8. a 9. 4. 2010
HOSTOVÁNÍ SLOVENSKÉHO DIVADLA ASTORKA KORZO´90 VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 8. a 9. dubna 2010
Marek Maďarič: TOULAVÉ SRDCE
Peter Pavlac: ČERVENÁ PRINCEZNA
Jan Novák: TOLSTOJ A PENÍZE
Stalo se již tradicí, že vždy na jaře ve Švandově divadle přivítáme vzácného hosta ze Slovenska – bratislavské divadlo ASTORKA KORZO´90. Tento soubor je Švandovu divadlu velmi blízký přístupem k textu i jeho inscenováním a věříme, že pravidelné prezentace naší tvorby v Bratislavě a naopak jsou lákavé jak pro české tak pro slovenské diváky. Tentokrát k nám Astorka přiveze tři inscenace, které se pražskému publiku představí v české premiéře. Ve všech třech případech jde o nové původní hry, které se na našich scénách dosud neobjevily.
Ve čtvrtek 8. dubna uvede Astorka na Velkém sále drama o lásce, vášni a zradě Toulavé srdce v režii Juraje Nvoty, ve Studiu pak příběh Galiny Brežněvové Červená princezna v titulní roli se Zitou Furkovou.
V pátek 9. dubna Astorka představí na Velkém sále současnou hru o slavném ruském spisovateli Tolstoj a peníze.
A co víc – každá z inscenací získala řadu nejrůznějších ocenění. Inscenace Divadla Astorka Korzo '90 Tolstoj a peníze, Toulavé srdce a Červená princezna byly oceněny Výročními cenami a prémiemi za rok 2009.
Herci Zita Furková, Szidi Tóbiás a Vlado Černý získali za vynikající ztvárnění postav Galiny Brežněvové, Sophie Tolsté a Lva Nikolajeviče Tolstého VÝROČNÍ CENY SLOVENSKÉHO LITERÁRNÍHO FONDU 2009.
Prémie SLF 2009 získali také Juraj Nvota za režii inscenace Toulavé srdce, Patrik Lančarič za režii Červené princezny a za herecké výkony Rebeka Poláková, Petra Vajdová, Juraj Kemka a Róbert Jakab.
Marek Maďarič: TÚLAVÉ SRDCE
čtrvtek 8. 4. v 19.00 hod. na Velkém sále
cena vstupenky: 180 – 250 Kč
(40% sleva pro studenty, seniory a ZTP)
Příběh o lásce, vášni, věrnosti a zradě z pera slovenského ministra kultury.
Literární příběhy Jozefa Cígera-Hronského o lásce patří k tomu nejzajímavějšímu ve slovenské literatuře dvacátého století. Navenek melancholický či snový svět jeho postav je plný expresívních vzplanutí i dramatických zklamání. Autor dramatizace Marek Maďarič spojil v původně televizním scénáři příběhy tří žen z povídkové sbírky Sedem sŕdc a přivedl tak na divadelní prkna mimořádně zajímavé dramatické postavy s pohnutými a výjimečnými životními příběhy, které na jevišti Astorky ožívají s typickým nadhledem režiséra Juraje Nvoty, jehož jméno je vždy zárukou té nejvyšší kvality. Velkou příležitost zde v hlavních rolích dostává nejmladší, v ČR prozatím neznámá herecká generace - Rebeka Poláková, Petra Vajdová a Zuzana Konečná. Kromě nich se ale představí i stálice a hvězdy divadla Astorka Zuzana Krónerová a Ady Hajdu.
Autorem dramatizace je filmový a televizní scénárista Marek Maďarič, absolvent VŠMU a dlouholetý pracovník Slovenské televize. Je autorem více než dvaceti realizovaných scénářů. Od roku 2006 je místopředsedou strany sociálně demokratické strany SMER a zároveň ministrem kultury.
Hrají: Rebeka Poláková, Zuzana Kronerová, Marián Miezga, Petra Vajdová, Zuzana Konečná, Ady Hajdu, Gabriela Marcinková, Patrik Minár.
Režie: Juraj Nvota.
Petr Pavlac: ČERVENÁ PRINCEZNÁ
čtvrtek 8. 4. v 19.00 hod. ve Studiu
cena vstupenky: 200 Kč
(40% sleva pro studenty, seniory a ZTP)
Příběh Galiny Brežněvové, dcery Leonida Iljiče Brežneva.
V roce 1992 vznikl výjimečný filmový dokument mapující současný i minulý bizardní a dramatický život dcery sovětského komunistického pohlavára Leonida Iljiče Brežněva, Galiny. Šlo o jediný film, ve kterém dobrovolně vystupovala. Končil větou: „Ještě se k ní vrátíme,“ K očekávánému pokračování nikdy nedošlo, několik let po jeho natočení Galina definitivně skončila na protialkoholickém oddělení.
Hra Petra Pavlace (mimo jiné dramaturg slovenského Národního divadla) staví na fiktivní situaci, kdy dva roky po natočení zmíněného dokumentu přichází za Galinou mladý filmař Oleg a chce dokument dokončit. Odhaluje hloubku osudové tragédie ženy, jejíž největší vinou bylo, že se narodila jako Brežněvova dcera. Prostřednictvím mistrovského, zralého herectví Zity Furkové se může divák seznámit s toutou komplikovanou ženou v jejích slabých chvilkách i v záblescích někdejší „slávy“.
P. Pavlac staví svůj příběh zdánlivě jednoduše. Jako návštěvu nevítaného hosta v domě jeho majitelky. Návštěvník trvá na tom, že natočí filmový dokument o životě jedné podivné ženy, o které se zdánlivě ví mnoho u málo, ale jejíž osud je příznačný, vypovídá o mašinérii moci a údělech mocných a jejich potomků, žijících dlouho v závětří nedotknutelnosti, až se později stali sami sousty pro novodobé žraloky, kteří se stejně jako jejich předchůdci nezastaví ani před psychickým či fyzickým terorem.
Teror nesvobody byl terorem života v kleci, přistřihování křídel, vymývání mozků, permanentního ponižování osobnosti a její přeměnou na zlomené individuum otupěné intenzivním stresem z bezmoci. Galina má možnost se rozhodnout, ale její nalomená a rozpadající se osobnost už nemá sílu bojovat, nechává se požírat vlastní nemohocností a minulostí, které se nechce a neumí vzdát. Můžeme ji vnímat jako lidskou bytost s nezáviděníhodným osudem. A přece vzbuzuje záchvěv odporu či pohrdání. Zaslouží si vůbec naší pozornost? Na to se autor a tvůrci inscenací nesnaží odpovídat, ale naopak ptát se.
Ptají se, jaké svědectví nese tento osud „rovnější mezi rovnými“ . Na to, zda nám může seznámení se s minulostí přinést katarzi, úlevu z dotyku zla, jenž ztratilo svou sílu. Tento náhled je i náhledem do naší duše, na břemeno jménem dějinná paměť. Jde o memento. To je pravým důvodem k inscenování tohoto tématu. Nic víc a nic méně (slovy tvůrců inscenace).
Hrají: Zita Furková, Petra Vajdová, Marián Labuda ml. Režie: Patrik Lančarič.
Jan Novák: TOLSTOJ A PENIAZE
pátek 9. 4. v 19.00 hod. na Velkém sále
cena vstupenky: 180 - 250 Kč
(40% sleva pro studenty, seniory a ZTP)
Herecký koncert v podání Astorky Korzo. Slavný spisovatel v životní krizi. A k tomu ve hře nositele ceny Magnesia litera.
S inscenacemi ruské klasiky v režii Romana Poláka (Ujo Váňa, Mesiac na dedine aj) sklízela Astorka úspěchy u diváků i kritiky. V nové inscenaci navazuje Polák na předchozí úspěchy příběhem slavného ruského spisovatele, Lva Nikolajeviče Tolstého. Hra Jana Nováka odkrývá tajná zákoutí mysli velkého spisovatele a líčí události, vedoucí ke vzniku slavné a kontroverzní Kreutzerovy sonáty. Polákova režie staví na pro Astorku typickém herectví – charakterové drobnokresbě s typicky groteskním nadhledem a nadsázkou.
Vypadá to, že na rodinném statku hraběte Tolstého v Jasné Polaně je vše v pořádku. Manželka Sofie a dospívající děti si užívají života plného peněz a slávy, plynoucích z tvorby Kva Nikolajeviče. Jenže sám spisovatel posledné dobou šíří prapodivné ideje, straní se literatury, nepíše romány ani povídky, pouze eseje – a co víc: šije sám boty. Rodina je přesvědčena že jeho podivínství brzy přejde, ve skutečnosi ale jde o vnitřní krizi, která později vyústí v odmítání světských požitků a dobrovolnou chudobu.
Do této situace vstupuje Tolstého obdivovatel, šlechtic Čertkov, který sám spisovatelovy ideje aplikuje na poddaných na svém sídle. Pro Sofii je vliv Čertkova na jejího muže neúnosný, mezi manželi sílí rozpory, které vyvrcholí, když Sofie zjistí, že Tolstoj v závěti odkázal veškerá svá díla lidu. Tolstého psychická krize narušuje i jeho vztah s dětmi, synové se proti otcovým morálním zásadám bouří, zatímco dcera při otci stojí, což těžce nese její matka. dcera se chce dokonce v poblouznění vdát za otcova následovníka Čertkova a v „neposkvrněném“ manželství s ním žít jako sestra s bratrem. Sofie obviňuje svého muže, že uničil jejich rodinu, odmítá se vzdát luxusního života ve jménu podivných sociálních idejí. Tolstoj stojí před největším rozhodnutím svého života. Uskuteční to, co tolikrát proklamoval? Dokáže se všeho vzdát a opustit manželku a děti? Změní svůj život do všech důsledků a stane se mužikem?
Autorem předlohy je Jan Novák, uznávaný česko-americký spisovatel, dokumentarista, scenárista a dramatik, který spolupracoval na scénářích k celovečerním hraným filmům (Valmont, Báječná léta pod psa, Nejasná správa o konci sveta atd.), vytvořil unikátní celovečerní dokument o Václavu Havlovi Občan Havel přikuluje, je autorem románů a divadelních her (např. v Astorke Korzo´90 uvedená adaptace Dostojevského Zločinu a trestu pod názvem Vražda sekerou v svätom Peterburgu - Zločin a trest). Novák často zobrazuje reálné události či osobnosti uměleckého, ale i politického světa s dokumentaristickou precizností a zároveň neobyčejnou uměleckou imaginací. Vytvořil umělecký portrét Stalina (divadelní hra Strýček Jozef), biografii Miloše Formana (Co já vím), zachytil tragický osud bratří Mašínů (Zatím dobrý. Mašínovi a největší příběh studené války) či skutečné osudy chlapce Petráška v nacistických táborech (scénář k celovečernímu hranému filmu Nedodržaný sľub). Za knihu o bratrech Mašínech získal prestižní ocenění Magnesia Litera.
Hrají: Vlado Černý, Szidi Tóbiás, Petra Vajdová, Róbert Jakab, Juraj Kemka, Rebeka Poláková, Peter Šimun, Patrik Minár, Lukáš Latinák, Ladislav Hrušovský. Režie: Roman Polák.
DIVADLO ASTORKA KORZO ´90
Divadlo Korzo '90 bylo založeno 1. dubna 1991. V roce 1993 změnilo svůj název na Divadlo Astorka Korzo '90, podle názvu bývalé kavárny Astória, která se nacházela v budově sídla divadla na Suchém mýtě č. 17.
„Astorka“ se hlásí k tradici Divadla Na korze, které bylo v době normalizace v 70. letech 20. století administrativně zrušeno. Divadlo Na korze proslavil především novátorský přístup v oblasti režie a dramaturgie zejména co se týče uvádění moderního světového repertoáru a inscenací klenotů klasické dramatiky. Věnuje se ale i současné slovenské dramatické tvorbě, pozoruhodné inscenace vzešly zejména ze spolupráce se spisovatelem Rudolfem Slobodou (Armagedon na Grbe, Macocha).
V současnosti divadlo uvádí divácky atraktivní repertoár založený na výborných hereckých výkonech osobností svého hereckého souboru, jimiž jsou např. Boris Farkaš, Miroslav Noga, Zuzana Kronerová, Zita Furková, Marta Sládečková, Anna Šišková, Szidi Tobias, Matej Landl a Marián Zednikovič. Jako interní režisér působí v divadle Juraj Nvota. Svého času zde působil i scénograf Aleš Votava, kterého scénické kreace byly nejednou oceněny cenou DOSKY za nejlepší scénografii. Od svého vzniku spolupracuje divadlo pravidelně s Milanem Lasicou, který zde krom jiných rolí ztvárnil i titulní postavu v kultovní inscenaci Cyrana.
Představení připravovaná kolektivem zdejších tvůrců jsou každoročně mimořádnou událostí na slovenské divadelní scéně a jsou s úspěchem uváděna na slovenských, českých i zahraničních mezinárodních festivalech. Astorka pravidelně hostuje v ČR, ale představila se i v Polsku, Maďarsku, Velké Británii, USA či Rusku.
Vstupenky lze rezervovat na tel. 257 318 666 nebo 257 324 219, e-mailem na pokladna@svandovodivadlo.cz, či zakoupit v pokladně divadla, Štefánikova 57, Praha 5 (každý den 11:00 - 14:00 a 14.30 - 19:00 hod.)
Děkuji za pozornost.
Andrea Pergelová, vedoucí marketingu a obchodu
Švandovo divadlo na Smíchově, Štefánikova 57, 150 00 Praha 5
tel.: +420 234 651 209, mobil: +420 602 470 394
e-mail: pergelova@svandovodivadlo.cz
Zdroj: pergelova@svandovodivadlo.cz