Státní cenu za divadlo obdržel Karel Kraus
Laureátem letošní Státní ceny za literaturu se stal spisovatel Antonín Bajaja. Ocenění si vysloužil za román Na krásné modré Dřevnici. Za celoživotní dílo obdrží Státní cenu za překladatelské dílo sinolog Oldřich Král. Ministerstvo kultury udělí rovněž ceny za divadlo Karlu Krausovi, za hudbu Ilju Hurníkovi, za výtvarné umění Františku Skálovi a za architekturu Aleně Šrámkové. Novinářům to oznámil náměstek ministra kultury Radek Zdráhal.
Ceny na slavnostním večeru v pražském Veletržním paláci předá šesti laureátům ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Státní kulturní ceny se udělují u příležitosti státního svátku 28. října. Každý z oceněných získá 300.000 korun.
Devadesátiletý dramaturg, esejista a překladatel Karel Kraus po válce působil krátce jako dramaturg Divadla na Vinohradech, v letech 1956-1961, kdy činohru vedl Otomar Krejča, pak zastával stejnou pozici i v Národním divadle. S Krejčou poté zakládali slavné Divadlo za branou, kam se vrátil na pět let po jeho obnovení po roce 1989. Podepsal Chartu 77, od roku 1986 redigoval samizdatovou revui O divadle.
Podle poroty, v níž zasedla mimo jiné teatroložka Eva Stehlíková nebo předseda Asociace profesionálních divadel ČR Jan Burian, bylo u Krause oceněno jeho dramaturgické a teoretické dílo. Na divadelní scénu přivedl nové autory, kteří do té doby dramata nepsali, jako Františka Hrubína, Milana Kunderu nebo Josefa Topola.
Bohaté skladatelské dílo sedmaosmdesátiletého Ilji Hurníka čítá opery, balety či symfonické skladby. Jako výborný klavírista zkomponoval i řadu skladeb pro tento nástroj. Vyzdvihována je také jeho pedagogická činnost.
Kreativita čtyřiapadesátiletého Františka Skály jde napříč malířstvím, sochařstvím, fotografií i hudební produkcí, podle toho, co ho zrovna inspiruje. Hlavním motorem jeho práce je přimět lidi přemýšlet jinak, než jsou zvyklí. Jeden ze zakladatelů skupiny Tvrdohlaví často tvoří z nalezeného, z jeho objektů je pak cítit tajemství i zvláštní kouzlo.
Zdroj: hck, mkv, rot