Festival Re-connect Art nabídne premiéru představení světového umělce Guye Bar-Amotze “R.U.R.”
Mezinárodní festival performance a multimédií Re-connect Art 2023 přináší do veřejného prostoru Prahy širokou škálu českého i světového umění. Svou formou i tématy zrcadlí aktuální stav společnosti, která se dnes přirozeně pohybuje na rozhraní fyzických a virtuálních aktivit. Festival tak skrze výstavy multimediálních instalací, živé performance a projekce videoartových děl, ale i debaty a workshopy umožňuje zažít a porovnat přístupy umělců z rozmanitých kulturních kontextů z desítek zemí. 20. července v Divadle X10 uvede mimo jiné i premiéru představení světového umělce Guye Bar-Amotze.
Festival Re-connect Art v Divadle X10 na Praze 1 nabídne ve čtvrtek mimořádně zajímavý program. První kontakt (FIRST CONTACT) je projekt, který předjímá posun ve využití umělé inteligence. Co kdybychom s ní byli v nepřetržitém kontaktu? Jak bude vypadat život v budoucnosti, kdy bude mít AI lidskou podobu a bude nám asistovat v každodenní rutině? Bude mít volba nepoužívat její služby dopad na náš společenský status? Tyto otázky řeší prostřednictvím simulace zážitku setkání s osobním AI asistentem kolektiv řeckých autorů. Performance First Contact byla poprvé uvedena na festivalu Fringe v Soluni a návštěvníkům festivalu Re-connect Art bude zprostředkována skrze živý stream v 18 hodin, ke vstupu je nutná předchozí rezervace.
V Izraeli narozený a v Londýně usazený umělec Guy Bar-Amotz od roku 1996 experimentuje s komplexními systémy, které tvoří propojené počítačové soustavy, instalace, performance, sochy a zvuk, přičemž se zaměřuje na různé aspekty participace a budování dialogu mezi umělci, performery a publikem. Již od svých raných děl bylo jeho záměrem fyzické utváření dat, ideologií a konceptů. Jeho nejnovější instalace s roboty se soustředí na dané a existující významy. Roboti vykonávají předem napsané skripty o svém vlastním bytí. Jsou odrazem či dokonce opakováním lidí. Mají potenciál stát se náhradou lidí. Umělec podvrací smysl, ba ničí realitu kontextu, v němž byly roboti vyrobeni, a tak je osvobozuje z jejich pout. Ze stejných fyzických pout, které omezují nás lidi v naší každodenní existenci. Automatismus a svoboda, účast v občanské společnosti, spontánnost a sociální architektura – to jsou problémy, které autor Guy Bar-Amotz vnáší do nové nekonvenční adaptace hry R.U.R. (1920), která přinesla pojem „robot". Guyův osobitý přístup k umění je do tohoto díla, které vzniklo ve spolupráci s divadelníkem, spisovatelem, dramatikem, akademikem a novinářem z Itálie Armandem Rotondim a počítačovým vědcem Piersem O'Hanlonem, začleněn prostřednictvím performerů v maskách mech-animovaných mluvících robotů. Živý pohyb se nápaditě snoubí s živou sochou, prostorovým zvukem, scénickými prvky son-et-lumière a interaktivním programováním. Živá performance začíná v 19 hodin.
Umělá inteligence za nás dokáže napsat báseň nebo vytvořit obraz a má tak sílu výrazně měnit kreativní průmysl. Jak umělá inteligence ovlivní nejen uměleckou tvorbu, ale především naše chápání kreativity a vynalézavosti, které lidstvo pohání kupředu? O umělé inteligenci a jejím začleněním do lidských životů přijdou diskutovat Dita Malečková, filozofka a informační vědkyně, Michal Kučerák, kurátor, výzkumník a lektor, Barbora Trnková, umělkyně, fotografka a kurátorka a zakladatelka ScreenSaverGallerya. Debatu moderuje Petr Koubský.