24.04.2024 11:33

Přístav 18600 vstupuje do své 10. sezony

Už 10 let ožívá prostor někdejšího vlakového seřadiště na vltavském břehu v Karlíně kulturou, vzděláním i sportem. Pod názvem Přístav 18600 zde vzniká živý park, veřejně přístupná zeleň pro Karlín i širší okolí. Letošní jubilejní sezónu zahájí pražské soulovo-funkové seskupení Rising Spirits.

Vše začalo u party kamarádů, kteří hledali místo, kde se mohou scházet. Zároveň se jim nelíbil karlínský břeh, který od povodní v roce 2002 fungoval hlavně jako černá skládka. V roce 2014 jej získali do správy od Magistrátu hl. m. Prahy a příběh Přístavu 18600 se začal psát.

Od té doby zde vzniká kulturně-společenský prostor, který se v průběhu času změnil z kusu divoké zeleně v předobraz moderního živého parku. Ten nejen vytváří tzv. novou přírodu, ale také hledá způsoby, jak nastolit fungující soužití přirozené městské zeleně s různými podobami volnočasových aktivit. V Karlíně tak díky tomu vzniklo místo, kterých je po světě nespočet – městská divočina, venkovní prostor, utvářející tvář města, určený pro společné trávení času, kulturní, sportovní, vzdělávací a taky gastronomické vyžití, a to vše v souladu s přírodou ve městě a jejími proměnami.

“Když jsme se před lety potkali s kytarou u ohně na zarostlém břehu Karlína mezi skládkou starých kabelů a ojetých pneumatik kdesi daleko od centra, nepředstavovali jsme si, že za deset let tu díky snaze řady lidí vznikne venkovní kulturní centrum, které budou mnozí vnímat jako příkladné působení ve veřejném prostoru od spodu, které bude propojené lávkou s Holešovicemi a bude mu nasloucháno při rekonstrukci Libeňského parku. Celé to pozoruje ten velký topol, který jsme si dali do znaku. Snad je s vývojem ve svém okolí spokojený stejně jako řada našich návštěvníků,” komentuje rozvoj Přístavu 18600 Jindřich Krippner, jeden ze spoluzakladatelů prostoru a hlavní šéf programu.

Obliba Přístavu roste nejen mezi návštěvníky, umělci či interprety. Oceňují jej také odborníci a instituce v oblasti městského plánování, u nás třeba Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, a další osobnosti zajímající si nejen o tematiku urbanismu. Na důležitost podobných míst poukazuje například i antropolog Radan Haluzík ve své knize Město naruby.

“Město nejsou jen stavby a bez prázdných míst ve měste to nejde. (...) Nemusí to přece být vždy jen ony pečlivě vysekané trávníky a záhonky (míst funkce záměrně zbavených), dejme šanci i vágním terénům či alespoň určité vágnosti. Harmonie, kontrast a napětí mezi těmito dvěma mody prázdnoty může být velkým architektonickým hráčem při tvorbě estetiky i étosu celé městské krajiny. To na nich záleží, kde se ve měste budeme cítit příjemně…”, zamýšlí se Haluzík v závěru své publikace.1

Letošní program se zaměří na dialog s okolním prostředím

V posledních několika letech se z Přístavu 18600 stalo významné místo, které už neodmyslitelně patří ke kulturní mapě Prahy. Není to však jen o hudbě, perfomancích a divadle. Dramaturgie Přístavu 18600 se snaží do programu zařazovat také vzdělávací přednášky, které návštěvníkům přibližují důležitost urbanistického rozvoje a inspirují je k větší odpovědnosti za prostředí, ve kterém žijeme.

Cílem letošního programu je ještě více se zaměřit na budování komunitní atmosféry a zároveň přinést program, který využívá potenciálu netradičního prostoru a pomáhá ho spoluvytvářet. Obyvatelé Prahy si proto i v této sezoně mohou přijít užít všestranně zaměřený program na čerstvém vzduchu plný koncertů, divadel, přednášek a dalších aktivit.

“Největší devíza Přístavu je jeho netradiční prostor. Bylo pro mě důležité přemýšlet, jaké akce a aktivity vytváří skutečný dialog s okolním prostředím, a které využívají jeho potenciál. S tímto uvažováním jsem do programu vybírala především site-specific formáty, ale i projekty, které pro otevřený prostor primárně nevznikly, ale dokážou se dobře adaptovat a v novém prostředí zajímavě rezonovat,” říká dramaturgyně Přístavu 18600 Zuzana Šklíbová.

Jubilejní desátou sezonu zahájí ve čtvrtek 2. května pražská kapela Rising Spirits, která se ve své tvorbě nechává inspirovat hlavně reggae s přesahem ke kořenům soulu, funku, rapu nebo afrobeatu. Největší navigátor jejich tvorby je Bob Marley. Dlouhá léta se věnují studiu jeho písní, zvuku a postupně odkrývají genialitu skrývající se za Marleyho hudbou, kterou se snaží přenést do své tvorby. První koncert Rising Spirits se odehrál symbolicky 5. února 2015 u příležitosti nedožitých sedmdesátin Boba Marleyho.

Programové stálice, nové formáty a intervence i program pro děti

Vedle jmen a projektů, které návštěvníci mohli v Přístavu 18600 vidět v minulých letech, letošní program nabídne i nové formáty a intervence. Za zmínku stojí site-specific performace mezinárodního kolektivu PYL, který rozvíjí specifický vizuální styl na pomezí divadla, vytvárného umění a zvuku. Prague Quiet Music Collective uvede svůj projekt Sedět, který snoubí intimní čajový obřad s živou hudbou. Scénografka Natálie Rajnišová představí svůj dlouhodobý výzkum v podobě instalace Naše kůže dýchá stejný vzduch. Zajímavým formátem bude například perfomativní piknik umělkyně Heidi Hornáčkové nebo perfomativní procházky, kterých se během sezony představí hned několik. A to v českém a anglickém jazyce.

Do městské divočiny se letos vrátí také choreografka Alica Minar tentokrát s projektem Dancetopia Symposium, které vytváří místo pro sdílení, komunikaci a společné studium českých i zahraničních odborníků, uměleckých profesionálů, tanečníků i široké veřejnosti. Z kategoriei nového cirkusu do Přístavu 18600 opět zavítá Cirkus TeTy s vizuálně-pohybovou performance Ke zdi, která uzavírá trojici představení volně pracující s principem narušení. Červencový kulturně-společenský život v Přístavu 18600 završí odhlečená komedie pro celou rodinu Všechno a nic v podání Ductus Deferens, která se odehraje v unikátním open-air Divadle Ruderál.

Ačkoliv se může zdát, že hudební nadšenci budou letos strádat, je tomu spíše naopak. Uprostřed městské divočiny své nástroje rozezní hudební skladatelé a multiinstrumentalisté Irena a Vojtěch Havlovi, v létě vystoupí duo Aleny Novotné a Štěpánky Todorové Hihihahaholky a v závěru srpna přivítá mix post punku, devadesátkových kytarovek a současné klubové hudby v podání pražské Dukly. Na začátku září pak opět proběhne audiovizuální večírek Curryfikace kombinující hudební improvizaci, digitální projekci a super ostré curry.

Stejně jako v minulých letech se prostor otevře i rodinám s dětmi. Zde Přístav 18600 uvede třeba loutkové představení herečky Antonie Formanové a kolektivu s názvem JUMBO nebo představení Loutková věž z dílny Musaši Entertaiment Company. Mimo jiné návštěvníky čeká spoustu pravidelných přednášek, filmová promítání a komunitní a sousedské akce, třeba sousedský SWAP.

Nejakutálnější informace nejen o programu zájemci najdou na webu 18600.cz nebo sociálních sítích Přístavu 18600. Nicméně i v tomto roce platí, že úterní večery patří přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům a víkendu pak rodinám s dětmi.

Autor článku: Kateřina Čajanková, foto: Divadlo Ruderál - Přístav 18600 (c) Karolína Malá