10.05.2024 10:45

Venuše ve Švehlovce pořádá čtvrtý ročník festivalu queer divadelního umění WILD!

Festival queer divadelního umění WILD!
26.5. - 2.6.
Venuše ve Švehlovce

„všichni mají rádi teplé sladkosti“

Poslední květnový týden zavítá na pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soudobé české a slovenské počiny na poli LGBTQ+ divadelního umění. Diváci potkají gay Hamleta ze Slovenska, premiéra Kardinál nabídne vhled do nejvyšších pater české katolické církve a jejího vztahu ke queer komunitě. Festival zakončí pohádka o dvou princích pro děti od 5 let.

Teplý Hamlet i znásilněný Édouard

„Festival se vrací na pražskou scénu již počtvrté, tentokrát rozehráváme nejen rondokubistický sál Venuše ve Švehlovce, ale také její zkušebnu či nedivadelní prostor v Hrzánské pasáži v centru Prahy,” vysvětluje dramaturg festivalu Jakub Čermák a pokračuje: „Osobně se těším na obě slovenská hostování. Divadlo Azyl přiveze Shakespearova Hamleta. Název Homo Hamlet odkazuje jak ke queer orientaci hlavního představitele, tak také k otázkách po lidství a jeho druhu jako takovém. Druhým hostem ze Slovenska je divadlo Ludus, které zpracovalo i v Čechách známý román Dějiny násilí Édouarda Louise. Ten zpracovává traumatický zážitek znásilnění.“

Baroko a queer optika

Mezinárodní umělecký kolektiv Beautiful Confusion Collective odpremiéruje svůj projekt Barokní procházky, ve kterém se zaměří na fenomén (nejen českého) baroka, který propojí s fenoménem camp. Rozkoš, taneční umění a peformance. Autorka Becka McFadden, která obdržela za svůj předchozí projekt Black Dress cenu Thálie, přizvala britského umělce a interpreta Daniela Somvervilla. Tvůrci slibují barokní operní dům jako nebinární hřiště plné nadživotních osobností, bujarých dekorací, queer patosu, tragi-campu a zdravé dávky euforie.

Žhavá současnost i minulost

České zastoupení se více než v činohře projeví spíš v performativní oblasti. Studenti DAMU Roman Poliak a Michal Sikora iniciovali před projednáváním sňatků stejnopohlavních párů výzvu akademickému senátu, aby institut manželství podpořil. Na základě toho se rozvinula širší a mnohovstevnatá debata o hranicích akademismu a jeho vztahu k lidským právům a společnosti obecně. Ta se stala podkladem pro jejich performativní dokument, který bude uveden ve zkušebně divadla.

Divadelní uskupení Tetrabiblos uvede premiéru Kardinál, která je, jak sami tvůrci uvádějísarkastickým ohlédnutí za třiceti lety působení zájmového kroužku katolíků ve svobodné společnosti, jež údajně hlásá lásku pro všechny. Teda pokud nejste žena, nebo queer.“ Děj se soustředí kolem postavy kardinála, který je možná inspirován turbuletním a dechberoucím osudem skutečného kardinála v Čechách.

Publikace knihy pro děti Princ a princ, který zpracovává queer vztah formou přístupnou pro malé děti, vyvolala silné – nadšené i odmítavé – reakce, jak v Nizozemí v době vydání (rok 2000), tak v Čechách o 13 let později. Nyní jsme se dočkali českého divadelního zpracování, které se poprvé představení pražskému publiku v hostování brněnského divadla Polárka.

„Mám pocit, že tento rok se nám podařilo vytvořit program, který je zábavný, rozmanitý svou formou a zároveň reflektuje témata silně přítomná v současnosti –  jako je vztah queer tématu k dětem, otázku církve a jejího postoje ke komunitě, témata sexuálního násilí i queer adaptaci klasického textu. Tak silný ročník jsme ještě neměli,“ uzavírá dramaturg Jakub Čermák.

 

Autor článku: Alena Julie Novotná