Kristýna Boková uvedla premiéru své choreografie
PRAHA 22. ledna (ČTK) - V Divadle Na zábradlí uvedla premiéru svého představení s názvem Námi zaváté tanečnice choreografka Kristýna Liška Boková. Námi zaváté jsou v inscenaci dětské sny, přání a představy, které s přibývajícím věkem vanou někam do koutů lidské paměti. Představení autorky, ač teprve pětadvacetileté, se spolu s pěti protagonisty snaží divákům někdy vědomě, jindy nevědomě, zaváté představy, vidiny a světy znovu oživit.
Na jevišti se prostřednictvím Terezy Rímské, Aleny Dittrichové, Jany Vránové a Evy Kulhánkové, zhmotňuje čtvero přírodních živlů, kterými proplouvá muž - potápěč - kosmonaut. Hudební doprovod připravil Jan Burian, scénu a kostýmy autorčini rodiče John a Jitka Bokovi.
Boková se narodila v roce 1981. Tanec ji bavil odmalička, ale nejraději ze všeho improvizovala. Studovala v Duncan Centru, konzervatoř však nedokončila. Místo do New Yorku či do Afriky, kam chtěla jet na stáž, ji totiž škola poslala do Rotterdamu mezi klasické baletky. Než by se zabývala klasikou, raději školu přerušila a už se do ní nevrátila. Namísto toho odjela do New Yorku, kde se věnovala technice body balance, cvičení pro zpevnění těla.
Mezitím ale ještě v roce 2000 zvítězila v prvním ročníku mezinárodní choreografické soutěže o cenu Jarmily Jeřábkové pořádané Duncan Centrem. Soutěžící musí vždy vytvořit jednu choreografii na klasickou hudbu a druhou na hudbu soudobého českého skladatele. Porota ocenila "zvláštnost, hloubku a subtilnost vnitřního světa choreografky, který dokázala vyjádřit velmi úspornými a zároveň čitelnými prostředky s velkým smyslem pro detail".
Boková několikrát spolupracovala s japonským tanečníkem a choreografem Minem Tanakou. Během studií na konzervatoři byla pozvána na konkurz do Divadla Archa, kde Tanaka hledal tanečnice do hry Grim Grim (1997). O rok později vzniklo představení Grim Grim 2 a s ním byla Boková s dalšími českými tanečníky pozvána na Tanakovu farmu v japonských horách, kde se každoročně koná taneční festival a hlavně tam členové Tanakova souboru usilovně pracují na své umělecké, fyzické i psychické kondici. Další rok vystupovala s Tanakou opět v Arše v Příbězích o Sněhurkách.
Kristýna Boková tančila také například v představení Kráska a Zvíře v režii bratrů Formanů, vytvořila několik vlastních tanečních představení a roli ve filmu Horem pádem. Je manželkou herce Pavla Lišky, divákům známého především z filmových rolí, aktuálně z angažmá v Divadle Na zábradlí.
Markéta Horešovská rot