Jihočeské divadlo uvede v české premiéře hru Stefana Massiniho Manhattan Project
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede poprvé v Česku divadelní hru o vývoji atomové bomby Manhattan Project od italského spisovatele a dramatika Stefana Massiniho. Premiéru bude mít v sobotu 2. listopadu. Autor se v ní zaměřil na skupinu vědců z Maďarska, kteří uprchli do Ameriky před Hitlerem a přispěli ke vzniku jaderné pumy. Ve hře se objevují témata jako touha po technickém pokroku, a naopak obava z něj, emigrace, samota, válka i ekonomická stránka celého projektu, řekl ČTK režisér hry Jakub Čermák.
Příběh začíná v New Yorku v roce 1938 a končí v roce 1945, tedy v době vzniku atomové bomby. „Na vývoji bomby se podílelo velké množství emigrantů, kteří měli oproti Američanům evropskou zkušenost. Oni vědí, od čeho utíkají, čemu čelí, k čemu může dojít, jaké je tam nebezpečí, zatímco ta americká společnost má vlastně radost, že získala takové brilantní mozky, ale do značné míry je vůči dění v Evropě lhostejná," řekl Čermák.
Ve hře se také objevuje Robert Oppenheimer, ale hlavními postavami jsou čtyři maďarští vědci, kteří se nejprve navzájem poznávají, musí se naučit spolupracovat, aby každý svým dílem přispěl ke vzniku bomby. „Massini kromě té vědecké a vážné oblasti našel i spoustu velmi zajímavých a taky vlastně vtipných a takových hořko-zábavných momentů. Ti čtyři maďarští vědci jsou géniové, ale zároveň zábavné postavy. Právě v první polovině hry sledujeme, jak se ta skupina vytváří," dodal Čermák.
Každý ze čtyř vědců jakoby představoval specifický charakterový rys. Ed Teller je cholerik, na jednu stranu velmi klidný, ale v dalším okamžiku výbušný, když ho popadne vztek. Jenö Wigner velice kreativní, klidný až tichý. Nejdůležitější je Leó Szilárd, který jako první zjistil, že řetězová reakce je uskutečnitelná a že lze vyrobit jadernou bombu. Jako postava ve hře je velice konzervativní, vážná a touží se navrátit domů.
Jednoho maďarského vědce, Paula Erdóse, hraje Jan Lukeš. „Erdós je neuvěřitelně inteligentní, je to matematik, udržuje si klid, až pohodu, ale je také neuvěřitelně sebevědomý, až namyšlený. Dost často to dává najevo, snaží se všechny poučovat, působí tedy jako nesnesitelný člověk. Ale na druhou stranu je velmi dynamický, na jevišti velmi pohyblivý, což odráží i jeho velmi rychlé myšlenkové pochody," popsal roli Lukeš.
Herec Jan Lukeš je letošní novou posilou činohry Jihočeského divadla, do kterého nastoupil hned po dokončení studia brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Lukeš sice už ztvárnil dvě epizodní role v Jihočeském divadle, ale postava Erdóse je jeho první velkou hlavní rolí v premiérové inscenaci.