15.12.2024 20:52

Divadelní soubor Tygr v tísni po deseti letech opustí Vilu Štvanice

V divadelním prostoru Vila Štvanice v Praze 7 budou v příštím roce působit soubory Divadla Letí a Geisslers Hofcomoedianten. Zakládající soubor Tygr v tísni z vily odchází. Chystá inscenace mimo Prahu, na Štvanici se v roce 2025 objeví nejspíš jen na dvou akcích, řekl ČTK jeho umělecký šéf a režisér Ivo Kristián Kubák.

Posledním představením je tak 19. prosince od 19:00 repríza inscenace Krajina se sklady, kterou napsala dramaturgyně souboru Marie Nováková. Tygr v tísni se bude podílet ještě na festivalu Císařovy nové šaty, který ve Vile Štvanice ve dnech 24. až 26. ledna 2025 připomene teatrologa Jana Císaře, jenž zemřel v roce 2021.

„Pak budeme v programu vily pokračovat v září 2025 pravidelnou Antickou Štvanicí," řekl Kubák. Divadelní prostor ve vile tím ale neskončí, zdůraznil. Jen se soubor Tygra v tísni podle něho rozhodl expandovat. Své projekty rozvíjí v Českých Budějovicích a v Polsku, v květnu 2025 chystá premiéru nové inscenace v Plzni.

Soubor se shodl na vizi působení mimo Prahu a mimo vilu, protože nedostatky začínají brzdit tvůrčí činnost, řekla dramaturgyně Tygra v tísni Nováková Divadelním novinám. I podle Kubáka vila přestává stačit uměleckému směřování souboru, který se nechce řídit „pravidelnou činoherní kukátkovou dramaturgií".

„To, myslím, Marie Nováková myslela tím vyjádřením, že nás vila trochu svazuje," uvedl Kubák. Provoz vily se na pražské kulturní scéně etabloval, ovšem na úkor site specific projektů, jimž se Tygr v tísni věnuje.

Na Štvanici podle Kubáka za desetiletí vznikly asi tři desítky inscenací a divadelních projektů. Prvním z nich byla třítýdenní proměna v dějiště románu pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Golem. Šlo o imerzivní divadlo, v němž jsou diváci součástí děje, který se najednou odehrával v různých místech vily i v jejím okolí.

Stálá divadelní scéna ve vile vznikla v říjnu 2014, kdy se k Tygru v tísni připojil soubor barokního divadla Geisslers Hofcomoedianten a o rok později Divadlo Letí.

Památkově chráněná klasicistní Vila Štvanice pravděpodobně po svém vzniku ve 20. letech 19. století bývala restaurací s tanečním sálem. V budově pak sídlily Kadeřnické a lázeňské služby města hlavního města Prahy, od 90. let 20. století pak soukromé společnosti. Vilu v sousedství zbořeného Zimního stadionu Štvanice a stále stojící Fuchsovy kavárny zasáhly v roce 2002 a 2013 povodně.

 

Autor článku: ČTK: ani, snm, foto: Tygr v tísni - Krajina se sklady, převzato z: https://www.tygrvtisni.cz/