18.09.2006 00:00

V barokním divadle připravili pro kambodžského krále speciální program

Český Krumlov/Praha 18. září (ČTK) - Speciální program pro kambodžského krále Norodoma Sihamoniho připravili v českokrumlovském barokním divadle. Asijský monarcha je velkým milovníkem divadla a tance - ten v České republice sám studoval. V rámci své týdenní návštěvy přijede ve středu do jihočeského města. "Král si krumlovské divadlo vybral sám, aby mohl vidět barokní balet v autentickém prostředí," řekl ČTK kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko.

Král přijíždí v těchto dnech do Prahy, od úterý mu začne oficiální program. V jeho rámci se v Krumlově setká i s představiteli města. V tamním barokním divadle, které je evropským unikátem vzhledem k dochovanému funkčnímu prostředí i rekvizitám, uvidí Sihamoni tři dobové balety z 18. století. Představení nastudovala Helena Kazárová, největší tuzemská odbornice na barokní tanec. Hrát bude soubor Collegium 1704.

Kambodžský monarcha si za svého několikaletého pobytu v tehdejším Československu velmi oblíbil i české pohádky a lidové písničky. Jeho zálibě v české historii by proto podle kastelána mohla konvenovat ukázka barokního baletu z české mytologie na téma Ctirad a Šárka.

Druhá část večera bude na téma commedie dell'arte a závěrečný díl bude představením slavného barokního kusu - Tance Apollóna z baletu Triumf lásky Jeana Baptisty Lullyho. Tento tanec se spojuje s osobou krále Ludvíka XIV. (1643 až 1715), jenž v sólu sám vystupoval a za jehož života patřil tanec neodmyslitelně k životu urozených společenských kruhů.

Barokní divadlo v Českém Krumlově je běžně možné vzhledem k nutnosti jeho ochrany navštívit pouze při prohlídce. Divadelní produkcí ožívá jen výjimečně, maximálně třikrát do roka.

Budova z 80. let 17. století vyniká především speciální technikou na výměnu kulis, jejíž funkci v plném rozsahu dnes odborníci neznají. Divadlo je dnes unikátní pro značnou míru autenticity. Kromě 13 souborů dekorací, více než 600 kostýmů, přes 150 rekvizit a 50 efektových strojů se zachovala bohatá archívní dokumentace, která podává informace o divadelním životě v 17. až 19. století.

Divadlo se rekonstruovalo od 60. let, teprve od počátku 90. let ale výraznějším tempem. V roce 1992 vznikla Nadace Barokního divadla. Od roku 1997 je v divadle prohlídkový provoz.

Markéta Horešovská mkv

Autor článku: ČTK