14.12.2006 00:00

Popcorn je vtipná hra pro ty, kdo unesou pár vulgarismů

Ještě před Vánoci se na repertoáru Strašnického divadla objeví nový titul – sarkasticky vtipná hra o zlé době od anglického dramatika, který je u nás znám především jako skvělý scénárista seriálu Černá zmije a jako autor společenských románů, Bena Eltona. Popcorn byl v Čechách uveden zatím jen jednou, v ostravském Divadle Petra Bezruče.

Do Strašnic hru přinesla režisérka Eva Bergerová, která také nechala pořídit nový překlad. Jeho sponzorem se stala herečka Strašnického divadla Ljuba Krbová. „Je to hra, kterou plánujeme uvést už několik let. Tak trochu je to hra na tezi, ale není suchopárná. Naopak srší vtipem. Mírou násilí a vulgarit spadá do kategorii cool dramatiky, ale zároveň má nad tímto typem her nadhled a dělá si z něj legraci,“ říká režisérka. „Ostatně naše zkoušení bylo přesně tak ironicky ´cool´, když jsme jednou naše divadelní střelné zbraně nabili pepřovými náboji a na půl hodiny odstavili všechny herce, kteří byli zrovna na scéně,“ směje se režisérka.

Učí nás média zabíjet?

Základní spor celé hry tvoří vztah mezi mediálním násilím a násilím ve společnosti – kdo koho ovlivňuje a kde se násilí rodí. Dvojice mladých zabijáků tvrdí, že za své činy nejsou zodpovědní, naučili se to totiž z filmů všemi uznávaného, Oscarem oceněného režiséra kultovních násilnických filmů Bruce Delamitriho. V roli Delamitriho se na jevišti Strašnického divadla objeví Jiří Racek, kterého už diváci na této scéně viděli v Kosmické snídani. „Nemyslím si, že by Delamitri měl nést odpovědnost za to, že někdo používá jeho filmy jako omluvu za svoje jednání. Názor, že např. násilnické počítačové hry ovlivňují něčí chování, zvlášť pokud jde o děti – a v tomto případě skutečně jde pouze o odrostlé děti – je rozšířený, ale existuje spousta studií, které takovou přímou souvislost popírají,“ komentuje základní dilema, které se divákovi překládá, herec Jiří Racek. Nicméně Delamitri není kladná postava. „Jde o člověka, který pochopil, jak to chodí v showbyznysu a s čím uspěje. Je jako malé dítě a potřebuje pochválit, takže když pochopí, že mu nejvíc vynesou filmy o sexu a násilí, točí filmy přesně takového druhu,“ říká režisérka Eva Bergerová. „Budu dělat všechno proto, abych se divákům jako postava nelíbil,“ dodává Jiří Racek.

Příběh se odehrává v režisérově hollywoodské rezidenci. Esa filmového průmyslu ale doma nechodí v róbách a s bezchybným makeupem, ale v domácím teplíčku odkládají svoje společenské maskování a jako obyčejní smrtelníci mají na sobě tepláky. Naopak – dva mladí zabijáci nejsou žádní anarchističtí otrhanci. „Považují se za jakési světanápravce a podle toho jsou také kostýmováni. Wayne má bílou košili a kravatu, snažili jsme se z něj udělat tak trochu Harryho Pottera, a Ťafka, jeho přítelkyně, nosí něco, v čem by diváci měli poznat školní uniformu,“ popisuje Eva Bergerová kostýmní výpravu Kateřiny Hájkové.

Zdroj: divadlo@strasnickedivadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel