Ústecké Činoherní studio připravuje modernizaci světelné a zvukové techniky
Činoherní studio v Ústí nad Labem se připravuje na modernizaci světelné a zvukové techniky a dalšího jevištního vybavení. Instituce čeká, jestli uspěje s žádostí o evropskou dotaci z operačního programu Spravedlivá transformace. Nynější vybavení divadla už neodpovídá současným nárokům inscenačních týmů a je v mnoha ohledech zastaralé a hůř se obsluhuje. ČTK to řekl ředitel divadla Michal Somoš. Podání žádosti o dotaci a případné spolufinancování projektu městem už schválili radní.
„O výsledcích dotačního řízení se dozvíme do konce roku, poté se rozjede realizace. Nákupy a instalace nové techniky jsou plánovány na rok 2026. Vzhledem k rytmu divadelní sezony směřujeme většinu prací do období divadelních prázdnin," uvedl ředitel. „Proto ani nepočítáme s omezením provozu a hraním v náhradních prostorech," doplnil Somoš.
Představení v Činoherním studiu si budou diváci v případě, že půjde vše podle plánu, užívat s novým zvukem a modernějším světelným vybavením od sezony 2026/2027. Nová technika pak ovlivní i připravované inscenace a jejich týmy. Podle šéfa divadla budou mít možnost širšího využití výrazových prostředků, což přinese divákům bohatší zážitek. „Mimo to plánujeme zakoupit například titulkovací zařízení a některá představení uvádět s anglickými či německými titulky," uvedl Somoš s tím, že by pak představení mohla přilákat širší publikum.
Projektovou dokumentaci na pořízení moderního vybavení vytváří instituce vlastními silami. „Mistr zvuku, mistr světel a jevištní mistr konzultují nejvhodnější řešení s externími experty a také s kolegy z obdobných divadelních provozů v Česku," popsal proces Somoš. Investice do techniky dosáhne téměř osmi milionů korun, dotace by měla pokrýt šest milionů korun.
Některé komponenty v divadle jsou starší než čtvrtstoletí, další jen o něco málo mladší. „Vzhledem k dynamickému vývoji scénických technologií můžeme říct, že jsou již minimálně dekádu morálně zastaralé," dodal ředitel.