Feet Forward Festival: nový festival současného tance a pohybového divadla pro děti a mládež zahájí v říjnu svůj nultý ročník v Galaxii
Na pražském Jižním Městě vzniká nový festival, který se výhradně zaměřuje na současný tanec a pohybové divadlo pro děti a mladé publikum. Feet Forward Festival zahájí svou činnost nultým ročníkem v termínu 6.–11. října 2025 v prostorách Kulturní stanice Galaxie, a to v koprodukci s produkčním kolektivem DanceConnected.
Program nabídne sedm inscenací oslovujících věkové spektrum od batolat po dospívající. Součástí festivalu budou také workshopy, diskuze a doprovodné aktivity pro školy i veřejnost. Dne 4. listopadu festival naváže premiérou nové inscenace RESpekT určené dospívajícímu publiku.
Za vznikem festivalu stojí pětice výrazných osobností české pohybové a taneční scény, které pro tento účel založily nový spolek Feet Forward z. s.
Festival, který dává hlas dětem
Feet Forward Festival je dlouhodobě koncipovanou platformou, která reaguje na chybějící prostor pro prezentaci a vznik současného tanečního a pohybového umění pro dětské a mladé publikum ve věku 1–15 let.
Za festivalem stojí tvůrci a tvůrkyně, kteří se dané oblasti dlouhodobě věnují – Zden Brungot Svíteková, Mirka Eliášová, Lukáš Karásek, Barbora Látalová a Jazmína Piktorová – a společně založili spolek Feet Forward z. s. jako jeho produkční základnu. Nultý ročník představí tvorbu právě těchto autorů a autorek.
„Chceme ukázat široký záběr festivalu, jeho dramaturgii a směřování. Program zahrnuje autorské inscenace zakladatelů spolku a mezinárodní spolupráci ve formě prezentace Young Dance Network ASSITEJ International. Do budoucna bychom však chtěli účast na festivalu nabídnout dalším českým i zahraničním tvůrcům a podnítit vznik nových tanečních děl pro mladé publikum,“ doplňuje dramaturgyně a spoluzakladatelka festivalu Barbora Látalová.
Festival bude pravidelně uvádět nejen inscenace, ale také taneční workshopy na školách, tvůrčí setkání a aktivity zaměřené na zapojení dětí, pedagogického vedení a širší veřejnosti.
O DanceConnected a Galaxii
DanceConnected je nezávislý produkční kolektiv, který vnáší do Kulturní stanice Galaxie současný tanec jako jazyk sdílení, propojení a pohybu. Vznikl v roce 2024 a v Galaxii rozvíjí program ve spolupráci s místními i mezinárodními partnery.
Přináší autorská představení, pohybové intervence, umělecké rezidence, vzdělávací workshopy i komunitní projekty pro děti i dospělé. Podporuje otevřenost, inkluzi a hledá cesty, jak současný tanec přiblížit různorodému publiku. Feet Forward Festival je jedním z jeho hlavních letošních projektů.
Kulturní stanice Galaxie, bývalé multikino na pražském Jižním Městě, se od roku 2024 proměňuje v živé centrum kultury, umění, komunity a vzdělávání. Projekt vzniká díky spolupráci pěti významných uměleckých organizací – Dejvického divadla, divadla Minor, 4 + 4 dny v pohybu, DanceConnected a DAMU, které společně vdechují nový život opuštěným prostorám na konečné metra C Háje. Galaxie se v září 2025 otevře všem milovníkům kultury napříč žánry.
Program nultého ročníku
Místo konání: Kulturní stanice Galaxie, Praha 11
Termín hlavního programu: 6.–11. října 2025
Festival nabídne sedm inscenací pro děti, mládež i jejich blízké: Neényi, Mikrosvěty, Svět z papíru, Obývací pokoj, Momo, A to je zakázáno?
Premiéra RESpekT
4. listopadu 2025
Nová inscenace pro věkovou skupinu 12–17 let vzniká participativně s dospívajícím diváctvem, které se aktivně podílí na tvůrčím procesu i přípravě.
Autoři: Mirka Eliášová, Jan Bárta, Jiří Jakl
Doprovodný program (září–prosinec 2025)
Tanečně-pohybové workshopy v mateřských a základních školách v Praze.
Vize a hodnoty festivalu
Cílem festivalu je dlouhodobé zvýšení zájmu o kvalitní uměleckou tvorbu pro děti a mládež. Festival chce:
- Uvádět hotová díla i podporovat vznik nových inscenací.
- Podporovat mezigenerační dialog.
- Propojovat uměleckou scénu s pedagogy, dětmi a jejich blízkými.
Zásadní hodnotou festivalu je inkluzivita. Program usiluje o zpřístupnění současného tance a pohybového divadla dětem se specifickými potřebami, včetně neslyšících, a dětem ze sociálně, kulturně či jazykově znevýhodněného prostředí. Součástí nultého ročníku budou i představení přístupná neslyšícímu diváctvu.
Festival se zároveň obrací přímo k těm, kterým je určen – dětem do patnácti let. Do budoucna plánuje vytvoření dětské dramaturgické rady a aktivní zapojení mladého publika do programového směřování.
„Chceme dát hlas mladé generaci – naslouchat jí a vytvořit prostor, kde může rozvíjet svou představivost, citlivost a vnímání současného umění jako místa pro otázky, hru i sdílení,“ uvádí spoluzakladatelka festivalu Zden Brungot Svíteková.