21.05.2007 00:00

Lunari zhlédne v Praze svou komedii Tři muži na špatné adrese

Praha 21. května (ČTK) - Italský dramatik Luigi Lunari zhlédne v pražském Divadle Bez zábradlí 24. května 300. reprízu své komedie Tři muži na špatné adrese. Před devíti lety ji tu Boris Ščedrin nastudoval v české premiéře s Karlem Heřmánkem, Bohumilem Kleplem, Zdeňkem Žákem a Janou Šulcovou.

Téma hry nastoluje několik otázek - jde o žertovnou historku, podobenství, nebo kolektivní halucinaci? Je normální, aby si tři osoby, všechny plnoleté a v dobré tělesné kondici, najednou spletly nejen adresu? "V tomto výtečném textu není normální skoro nic, ale všechno se dá nějak vysvětlit," charakterizoval inscenaci šéf této pražské scény Karel Heřmánek. Připomněl, že se Lunari zúčastnil už premiéry v roce 1998 a nyní s potěšením přijal pozvání i na jubilejní reprízu.

Luigi Lunari se narodil v roce 1934 v Miláně, kde žije. Vystudoval práva, věnoval se též studiu skladby a dirigování. O divadlo se začal zajímat z různých úhlů pohledů: jako divadelní publicista, akademik a autor odborných studií a esejů a univerzitní pedagog. Přeložil a zadaptoval některé Shakespearovy hry. Zaujal ho francouzský repertoár a přeložil do italštiny několik Feydeauových her. V nakladatelství Rizzoli vyšlo v jeho překladu celé Moliérovo dílo.

Lunari je úspěšným autorem mnoha divadelních a televizních komedií (Netlačte se, my prcháme taky, Nehoda poručíka Calleyho, Období rudých karafiátů, Pět dní v Miláně, Senátor Fox, Věnováno dítěti, Kráska a zvíře, Labutí zpěv). Jeho nejúspěšnější hrou jsou Tři muži na špatné adrese. Text byl přeložen do 20 jazyků. Mezinárodní věhlas sklidila také politická satira Senátor Fox či hra Ve jménu otce. Lunari je rovněž autorem třídílného historického románu o Cortésovi a dobytí Mexika (2001). Je též jedním z uměleckých šéfů divadla Carcano v Miláně.

Jiří Borovička hš

Autor článku: ČTK