Divákům letních produkcí pod širou oblohou špatné počasí nevadí
Praha 8. srpna (ČTK) - Letní divadelní produkce pod širou oblohou mají stálé publikum, kterému případná nepřízeň počasí většinou nevadí. Pravidelní návštěvníci vědí, že do amfiteátru, na louku či nádvoří se musí v srpnu teple obléci a přibalit pláštěnku s kapucí. Deštníky, které zhoršují výhled divákům za nimi, se totiž nehodí.
Kupodivu rozmary počasí nevadí ani hercům na jevišti. Kolikrát už museli například protagonisté Letních shakespearovských slavností přestát chladné večery v lehkých kostýmech. "Kvůli dešti jsme odvolali pouze jednou v Praze Bouři a v Brně Othella," řekla ČTK mluvčí slavností Magdalena Bičíková. Chladno podle ní potrápí především "mrtvoly" - například Ofélie či Julie si občas na studené zemi užijí.
Letos při premiéře hry Vše o ženách, kterou pražské Studio Dva uvedlo 9. července v rámci Léta hereckých osobností, prakticky po celou dobu pršelo. Zatímco herečky Anna Šišková, Jana Krausová a Jitka Schneiderová byly na otevřené scéně Vyšehradu na krytém jevišti, diváci mokli. Ale organizátoři jim před produkcí nabídli čaj, rozdali pláštěnky a hrálo se až do konce.
"Je to psí počasí," komentovala to z pódia Šišková, která stihla aktuálně reagovat i na podněty zvenčí. Například zrovna telefonovala, když pod vyšehradskou skálou houkl vlak. "Mami, neslyším tě - oni bydlí blízko nádraží," přidala si navíc k roli herečka, a pobavila tak zmoklé publikum.
"Hercům se asi lépe hraje v klasickém divadle, kde je lepší akustika, divák není rozptylován okolními vjemy a jeho pozornost je větší," řekla Šišková ČTK, která má s letními produkcemi zkušenosti ze Zvolena i z Brna. Přiznala, že jako divačka dává přednost právě jim. Baví ji, když si lidé v provizorním hledišti mohou dát pivo, čaj s rumem či zapálit cigaretu.
Podle herce Jana Potměšila z pražského spolku Kašpar se často při těchto příležitostech herci ocitají s diváky na jedné lodi. Zvláště, když scénu nekryje provizorní střecha. "Loni nám na Kašperku při představení Richarda III. začalo poprchávat. Pak se to změnilo v déšť a v těch světlech byly jeho kapky uprostřed kamenného hradu až magické. Já na jednom místě seskočím na zem a plácnu rukama do pódia. Najednou to bylo efektní, když se voda do daleka rozstříkla," řekl Potměšil ČTK.
Tento tragický příběh to podle něj ještě umocnilo. I když muselo být zmíněné představení ukončeno předčasně, dlouho na to všichni v divadle vzpomínali. A nejeden z diváků, kteří tehdy byli jeho svědky, přijel pak do Prahy, aby zhlédl inscenaci celou.
Shakespearovské slavnosti mají většinou na počasí štěstí. Miroslav Noga, který hraje v novince Jak se vám líbí, uvedl, že v Brně jen občas káplo. "O to to má lepší atmosféru. Diváci jsou vděční a občas i my jim zatleskáme, že to v dešti vydrželi," poznamenal.
Začátkem července naopak klima nepřálo inscenaci Zrzavý Orm Naivního divadla v Liberci, která měla na libereckém náměstí zahájit tradiční přehlídku Letní setkávání s divadlem 2007, ani představení Dvořákovy Rusalky v parku zámku Sychrov na Liberecku.
Občas se musejí diváci teple obléci i do krytých prostor. Například v kasematech Vyšehradu, kde se v sále Gorlice s originály soch z Karlova mostu hrál do 17. července Goethův Faust, je stále zima. O to větší byl teplotní šok, který rozehřáté publikum čekal při letních tropických vedrech.
Jiří Borovička pba