02.01.2008 00:00

Uherskohradišťské divadlo chystá na leden dvě premiéry

Uherské Hradiště 2. ledna (ČTK) - Uherskohradišťské Slovácké divadlo uvede v lednu dvě premiéry. Návštěvníci se mohou těšit na komedii Carla Goldoniho Tcháni aneb Jak neprovdat dceru a na nejslavnější hru Luigiho Pirandella Šest postav hledá autora. První z nich je na programu 12. ledna, druhá o 14 dní později. Soubor se na obě díla připravuje již od listopadu, řekl dnes ČTK mluvčí a herec divadla Josef Kubáník.

Právník, intelektuál a divadelník tělem i duší Carlo Goldoni je nejvýznamnějším komediografem 18. století. Známý je zejména jako autor her Sluha dvou pánů a Poprask na laguně. Inscenaci Tcháni aneb Jak neprovdat dceru režíruje v Uherském Hradišti Igor Stránský. Na publikum čeká příběh o kupcích a vdavkách jejich dcer. "Diváky na jevišti uvidí i živou kapelu složenou z našich herců. Myslím, že lidé budou překvapeni, co všechno dokáží," přiblížil hru režisér.

Druhou novinku, Šest postav hledá autora, studuje režisér Zdeněk Dušek. Hra se na česká jeviště vrátí po 20 letech. Diváky čeká až detektivní zápletka, kdy na běžnou divadelní zkoušku přijde šest neznámých postav a žádají ředitele souboru, aby jejich příběh přivedl na divadelní prkna. Premiéru bude mít inscenace 26. ledna.

Na rozdíl od zlínského divadla, které zahajuje sezonu v září, uherskohradišťský soubor začíná nový program vždy od Nového roku. V letošní sezoně se zejména mladí návštěvníci mohou těšit na obnovené Rande s herci, tedy setkání s divadelníky, při kterých se dozvědí, jak inscenace, kterou právě zhlédli, vznikla. Soubor se tak vrací k tradici, která několik let patřila k doprovodným programům divadla. První setkání je naplánováno na 9. ledna po skončení další reprízy muzikálu Song pro dva.

V září pak soubor představí nové logo a s ním i další grafické změny. "Bude to jedna z největších změn poslední doby. Zatím ale dolaďujeme detaily, protože to není nic, co bychom mohli vytáhnout jen tak z klobouku," uvedl mluvčí s tím, že nic bližšího prozradit nemůže.

Budovu divadla čeká letos také několik technických změn. Půjde například o instalaci nové klimatizace a rozšíření servisu s občerstvením ve foyer.

slu snm

Autor článku: ČTK