Ochotník: Nastudování Tylových her je pro řadu divadel problém
Kutná Hora 3. února (ČTK) - Nastudování her Josefa Kajetána Tyla představuje pro dnešní divadla úkol, s nímž si mnohdy nevědí rady - na vině je zřejmě dramatikův jazyk i otázka, jak Tylovy hry publiku vyložit. Také nad těmito problémy se zamýšleli odborníci z řad literárních historiků, jazykovědců a teatrologů o víkendových oslavách 200. výročí Tylova narození v Kutné Hoře. Součástí akce bylo i vyhlášení sbírky na vybudování památníku tohoto významného průkopníka českého divadla. O tom, jak by měl pomník vypadat a kde a kdy bude stát, se zatím jedná.
Dílo kutnohorského rodáka je sice stálicí repertoáru českých divadel, podle ochotníka a divadelního archiváře Miroslava Štrobla však lze vypozorovat, že zájem o nastudování Tylových her postupně klesá. "Ty mezery jsou veliké. Inscenačně si s ním řada divadel neví rady," řekl Štrobl ČTK.
Připomněl, že "špička" tylovských inscenací nastala zejména v 50. letech minulého století, kdy se však pohled na Tyla zjednodušoval pod taktovkou komunistického ministra Zdeňka Nejedlého. Další výraznější vlna zájmu o inscenace Tylových her přišla podle Štrobla v 70. letech.
Tyla v sobotu v Kutné Hoře připomněl vedle konference také slavnostní večer, jehož součástí bylo zahájení výstavy dokumentů o uvedení Tylových her v kutnohorském divadle. Poté zahrál soubor mladoboleslavského divadla Tylovu hru Tvrdohlavá žena. Reakce publika byla podle Štrobla velmi příznivá. "Bylo vidět, že ta báchorkovost a pohádkovost byla pro diváky příjemným pohlazením," podotkl.
Dnes oslavy pokračovaly pořadem Hezké dopoledne s panem Josefem Kajetánem. V podvečer je ještě v parku pod Vlašským dvorem na programu lampionový průvod s postavami z některých Tylových her a večer oslavy završí komponovaný pořad hudby, zpěvu a tance v podání místních profesionálních a amatérských umělců nazvaný Kutná Hora sobě, který je připraven v Městském Tylově divadle.
khj mkv