Eliadova knihovna (DNZ) uvede premiéru americké hry LAUGHING WILD Christophera Duranga
V Divadle Na zábradlí se 24. dubna 2008 v 19:00 hodin a ve 20:30 hodin uskuteční české premiéry americké komorní komedie Christophera Duranga Laughing Wild. Hraje se v anglickém originále s podrobnou českou synopsí pro každého diváka.
Širšímu českému publiku se poprvé představuje nová skupina anglicky mluvících divadelníků Prague Playhouse, která oslovila jihoafrického režiséra a dramatika Davida Peimera. Ten v Praze již režíroval v rámci Pražského Quadriennale v roce 2003: po mezinárodním úspěchu své hry Armed Response (Ozdbrojená odpověď) si rád odpočine při komedii jiného autora.
Premiérou Laughing Wild začíná unikátní cyklus nových českých premiér v angličtině, které by skupina Prague Playhouse ráda představila v sezóně 2008/2009: Sam Shepard, Athol Fugard, Tom Stoppard, Dario Fo a další. Cílem PP je založit v Praze - po vzoru Paříže, Vídně či Berlína - profesionální, anglicky mluvící soubor nejen pro anglicky mluvící publikum.
Co mají Češi a anglicky mluvicí cizinci společného? „Okouzleni i otráveni konzumem, děláme si úzkostné starosti kvůli nesmyslům. Smějeme se, abychom zakryli nekonečné nejistoty. Jsme rozladěni, když se nám nepovede úplná hloupost. Úplná hloupost se pak stane obsesí, kvůli které zapomínáme normálně žít. Christopher Durang to ve své komedii o setkání dvou neurotiků vykresluje vtipně a přesně,“ říká režisér David Peimer o inscenaci. Nákupní košík, který vidíte na fotografiích, je rekvizitou z inscenace. Scénografka Lucie Loosová jich v jednom nejmenovaném pražském supermarketu hbitě získala hned šest.
LAUGHING WILD
Hrají: Nicole Grisco, Brian Caspe Režie: David Peimer j.h.
Scéna a kostýmy: Lucie Loosová j. h. Produkce: Charissa Huff
Délka představení: 50 minut bez přestávky
© Prague Playhouse
O HŘE Manhattanští samotáři.
Vynikající jemná komedie o seznamování. Muž a žena prožívají vtipnou klasiku moderního života: potkají se v uličce supermarketu, kde hledají plechovky tuňáka. Ona je otrávená, on se učí být pozitivně naladěn. Není nic, co by je spojovalo. Pak se potkají zase, v Central Parku, na worskhopu o harmonickém životě. Uprostřed těch „strašných problémů“ jim nezbude, než se začít smát.
TVŮRCI
David Peimer
Jihoafrický režisér a dramatik, absolvent Fulbrightova stipendia, vystudoval divadelní režii na Columbijské univerzitě v New Yorku. V Praze poprvé pracoval v roce 2003 jako jeden z hlavních tvůrců Srdce Pražského Quadriennale. Jeho hry se hrály v Jižní Africe a Anglii, režíroval desítky divadelních inscenací jiných autorů (například Shakespeare, Büchner, Pinter, Mamet a mnoho dalších). Učil na univerzitách v Johannesburgu, Londýně, Oxfordu, nyní přednáší mimo jiné na New York University v Praze a anglickém programu divadelní scénografie na pražské DAMU. Jeho zatím poslední hra Armed Response bude letos vydána knižně v New Yorku a v Londýně. V Praze žije dva roky.
Nicole Grisco
Americká herečka z New Yorku, absolventka Tisch School (NYU). V New Yorku hrála mimo jiné ve hrách Tennesse Williamse, Aristofana a Irene Fornesové, v Chicagu ve hře Padlí andělé Noela Cowarda. V Praze se uvedla inscenací Talking With autorky Jane Martinové. Do Prahy se přestěhovala před dvěma lety za českým manželem.
Brian Caspe
Americký herec z Los Anglees, specializuje se na tzv. Meisnerovu hereckou techniku. Filmy: Hellboy, Illusionist, Revelations, Young Hannibal, Solomon Kane, Wanted a jiné. Natočil také přes třicet reklam. V Praze žije od roku 2002 s českou manželkou. Založil soubor Prague Playhouse. Mluví velmi dobře česky.
Lucie Loosová
přední česká scénografka a výtvarnice. Vystudovala scénografii na pražské DAMU (1998). Absolvovala několik prestižních zahraničních studijních pobytů, pracovala na univerzitách v Los Angeles a v Chicagu. Pravidelně spolupracuje s renomovanými českými režiséry (Ota Ševčík, Michal Dočekal, Petr Novotný, Jiří Menzel, Juraj Herz a další), účastní se výtvarných projektů i mimo stálé divadelní scény a také zahraničních akcí. V dubnu 2008 zorganizovala 1. ročník Bienále výtvarných forem v Ekotechnickém muzeu v pražské Bubrenči. Více na www.loosova.com.
Christopher Durang
Světoznámý americký komediální dramatik a scénárista, hraje se na Broadwayi i Off-Broadwayi. Přátelí se se Sigourney Weaver, spolužačkou z univerzity v Yale. Když pracuje na nové hře, přestává jíst sladkosti a denně běhá v Central Parku. Sám ale přiznává, že večer bere tvrdé drogy a honí děvky. Mezi jeho vzory patří Tom Stoppard a Eugen Ionesco. Občas si zahraje v americkém televizním seriálu Frasier. Za život získal různá prestižní stipendia (Guggenheim, Rockefeller). Podílí se na vedení katedry dramatické tvorby na newyorské škole Juilliard.
Inspirací pro Durangovy komedie jsou přátele kolem třicítky, kdy většina z nich chodí k psychiatrovi. Všichni rozmlouvají o vztazích a dělá jim starosti, že jsou ještě svobodní. V zahraničí nejslavnější je jeho komedie Nevyléčitelní (Beyond Therapy), která byla už několikrát uvedena i v českých divadlech. Za Laughing Wild vyhrál Durang mimo jiné Cenu Obie a Cenu Tony. V roce 2006 byl nominován na Pulitzerovu cenu.
Prague Playhouse
Skupina anglicky mluvících divadelníků žijících v Praze, organizuje autorská čtení, divadelní dílny, semináře i pravidelní herecké kursy. Pod jejich hlavičkou vznikla letos v únoru inscenace hry americké autorky Jane Martinové Talking With. PP loni založila soutěž o nejlepší současnou divadelní hru Prague Post Playwrighting Competition, druhý ročník proběhl v březnu 2008 v Divadle Minor. Posláním PP je produkovat kvalitní divadelní inscenace v angličtině. Více na www.plagueplayhouse.com.
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Termíny představení:
24. dubna 2008 19.00 hod. PREMIÉRA
24. dubna 2008 20:30 hod. 2. PREMIÉRA
2. května 20:00 hodin
3. května 20:00 hodin
Adresa:
Divadlo Na zábradlí/Eliadova knihovna
Anenské náměstí 5
115 33 Praha 1
Mail: info@nazabradli.cz
Rezervace vstupenek:
a) pokladna Divadla Na zábradlí
Tel/fax: 222 868 870
b) Prague Playhouse: + 420 608 577 012 (Brian)
Email: brian@pragueplayhouse.com
Cena vstupenky:
150,- Kč, důchodci a studenti 100,- Kč
PODĚKOVÁNÍ
Zahraniční tvůrci této inscenace si nesmírně cení toho, že mohou svou hru uvádět právě v pražském Divadle Na zábradlí, mezinárodně proslulé kulturní instituci, která letos slaví padesáté výročí vzniku.
Za podporu děkují také pražské pobočce New York University.
Zdroj: magdalena.bicikova@shakespeare.cz