Luba Skořepová chystá premiéru v Divadle 90 U Valšů
Praha 20. května (ČTK) - Zářijovým pětaosmdesátinám Luby Skořepové je věnována inscenace Milostná tajemství, která bude mít premiéru 29. května v pražském v Divadle 90 U Valšů. Tři aktovky, jejichž autory jsou August Strindberg, Valerij Brjusov a René de Obaldia, se objeví v režii Petra Mančala a Jiřího Trnky. Protihráčkou Skořepové, která zároveň oslaví i 60 let života na jevišti, bude Jaromíra Mílová.
"Jsou to tři aktovky a tři role. Jsem posedlá divadlem a vždy šťastná, když mám co nejtěžší part. Ty lehčí mě nebaví. Doufám, že stvořitel, který mě tady nechal tak dlouho, bude nade mnou držet svou zdravotní ruku," řekla Skořepová ČTK na dotaz, proč si v tomto věku a v plném pracovním nasazení vybrala tak náročné a protichůdné role, jiné v poetice i v hereckém rejstříku.
Na pražské komorní scéně Městských divadel pražských Ábíčko vystupuje Skořepová v monodramatu Drana. Tři herecké monology zvládá už jedenáctým rokem v Divadle v Řeznické v textu Alda Nicolaje Mydlibaba a ty druhé. V Rokoku hraje v inscenaci Marwinův pokoj, hostuje v Divadle Metro a vstoupí do obnovené Jiráskovy Lucerny v Národním divadle.
"Už se těším na 22. září, kdy bude Drana uvedena v Rokoku k mému jubileu - i když se tam řekne, kolik mi je. Zatím jsem si věku nevšimla, kdyby mě na to lidé kolem neupozorňovali. Není divu, nosím pořád ty šatičky ze svých 16 let, které mi stále padnou," dodala Skořepová. Podle dramaturgie Divadla 90 U Valšů jsou pro ni tři jednoaktovky ideální příležitostí, aby mohla ukázat svůj široký herecký rejstřík. Od poloh vážnějších až po přirozený komediální talent. Zároveň je tato volba průřezem evropskou dramatikou - švédskou, ruskou a francouzskou.
Aktovka Ta silnější je Strindbergovou krátkou hříčkou, kterou napsal pro svou ženu. Zdánlivý "monolog" paní X je ve skutečnosti "dialogem" se slečnou Y. Obě jsou herečky a mají spolu dávný spor. Ačkoliv mluví jen jedna z nich a sama sebe představuje jako vítězku, z němých reakcí soupeřky lze vyčíst opak. Která z nich je ta silnější, zůstává nevyřčeno.
Tajemný host Valerije Brjusova je také zdánlivým monologem, ovšem i zde vystupuje němá postava, tentokrát neznámého poutníka. Přestože postava Julie je původně určena mladé herečce, po drobných úpravách lze magičnost i humor posílit právě nečekaným věkovým obsazením. Z mladé Julie, čekající v hájovně na svého ženicha, se v podání Skořepové stane žena, která na svého osudového muže čeká celý život. A když se konečně objeví tajemný poutník, chce se mu vrhnout do náruče. Chová se jaksi nepatřičně, jako by jí bylo stále dvacet. Konec je nečekaný a překvapující.
Nebožtík je krátkým, jednoaktovým dialogem dvou žen, jehož autorem je francouzský dramatik René de Obaldia. Text je založen na překvapivosti a chytrém humoru. Paní De Guenerre a o něco mladší vdovička Julie si spolu krátí dny tím, že si přehrávají různé příběhy. Vymýšlejí si, improvizují a jedna druhou překvapují. Hrají spolu divadlo jen tak - pro radost ze hry a možnosti, které to poskytuje. Stát se na chvíli někým jiným, prožít jiný příběh v jiném čase. Anebo se na těžkosti života, jako je třeba náhlé ovdovění, podívat veselejšíma očima a třeba i s morbidním humorem.
Jiří Borovička pba