Michal Viewegh se přijede podívat, jak se zkouší jeho „Andělé“
Na dramatizaci knižní předlohy Andělé všedního dne jsou zvědaví nejen diváci Městského divadla Zlín, ale i sám autor knihy Michal Viewegh. Ve čtvrtek 20. listopadu ve 14.00 hodin se proto setká jeden z nejpopulárnějších a nejpřekládanějších současných českých spisovatelů s herci, režisérem Petrem Štindlem a dramaturgyní Janou Kafkovou v rámci jedné ze zkoušek ve Studiu Z.
Poslední Vieweghovu prózu Andělé všedního dne uvede zlínské divadlo v dramatizaci Doda Gombára v české premiéře. V inscenaci budou diváci svědky jisté životní etapy tří stěžejních postav: nedávno ovdovělé mladé lékařky Ester (Petra Hřebíčková), manželskou rutinou znaveného učitele autoškoly Karla (Luděk Randár) a „životem podvedeného“ Zdeňka (Pavel Vacek). Tyto tři lidské osudy se v závěru překvapivě propojí v jeden příběh. Zmínění „hrdinové“ a jejich blízcí jsou na každém kroku doprovázeni a sledováni zvláštní nadpozemskou čtveřicí – poněkud netradičními anděly Jofanielem (Josef Koller), Hachamelem (Pavel Leicman), Nith-Haiahem (Radoslav Šopík) a Ilmuth (Michaela Doleželová j.h.), kteří jsou i průvodci této „svižné story o lidech andělích a umírání“, jak ji nazval sám autor. „Ve starých poznámkách jsem našel opsané talmudské přísloví: Když na zemi skončí jedno přátelství, v nebi zemře jeden anděl. Na anděly v tradičním smyslu nevěřím; řekněme, že věřím v síly dobra. Že když třeba pokazíme zmíněné přátelství, ubyde na světě kousek pozitivní energie. Jeden z mých andělů v novele říká: Chcete konečně vědět, jak vypadají andělé? Jako dobří lidé,“ řekl o své novele Michal Viewegh. „Myslím, že se tato kniha vymyká jeho dosavadní tvorbě. Je jiná, překvapující, bolestná i veselá. Je zvláštním způsobem čistá. Bleděmodrá. Doufám, že taková bude i naše inscenace,“ doplnil režisér Petr Štindl.
Premiéra inscenace, kterou umělecký soubor zkouší od poloviny října, se uskuteční 13. prosince v 19.00 hodin ve Velkém sále. Vstupenky na představení jsou již v prodeji.
Zdroj. jurcova@divadlo.zlin.cz