Premiera inscenace Měsíc na vsi ve Švandově divadle
Švandovo divadlo na Smíchově uvede jednu z nejvýznamnějších her ruské dramatické tvorby, byť v poslední době poněkud pozapomenutou… je jí Měsíc na vsi Ivana Sergejeviče Turgeněva. Režisérem inscenace je Radovan Lipus, který nedávno na téže scéně představil své pojetí Lermontovovy Maškarády. V hlavní roli se představí Klára Cibulková.
Třicetiletá, pro mnohé okouzlující dáma Natalja Petrovna se v horkých letních dnech už nějakou dobu nudí. Manžel stále pracuje, milenec čtyři roky pouze vzdychá, tchýně s vychovatelkou hrají karty, doktor je neustále cynický a schovanka už hledá v dětských hrách něco docela jiného. Ještě, že syn má nového učitele. Přijel jen na měsíc; vyrábí ohňostroje, střílí po chřástalech a pouští draky. A přitom rozvíří poklidný venkov i unavené duše víc, než je zdrávo. Možná je to jen nádech k letní aféře, možná je to poslední příležitost skutečně milovat a člověk musí obětovat vše... Z toho vedra i víru se však točí hlava příliš. A ne a ne se vzpamatovat. A co na to on?
Turgeněvovo nejznámější dramatické dílo Měsíc na vsi (napsán v roce 1850; premiéru měl však až v roce 1872) patří právem k vrcholům světové dramatiky, byť často bývá zastiňován hrami Turgeněvova následovníka Antona Pavloviče Čechova.
Podobně jako jeho dnes slavnější krajan i Turgeněv vychází z obrazů zdánlivě všedního života, pod nímž se však dějí bouře a lidské tragédie. Postavy Měsíce na vsi oplývají obdivuhodnou směsí úporného snažení, marnosti, směšnosti, melancholie i přílišné citlivosti. Třaskavá směs v duších, která během několika málo letních dnů zkrátka musí vybuchnout… A nic už nejde vzít zpátky.
Hrají: Klára Cibulková, Kamil Halbich, Tomáš Pavelka, Anna Fišerová j.h., Jiří Suchý z Tábora j.h., Milan Kačmarčík, Kristýna Frejová, Milena Asmanová j.h., Luboš P. Veselý, Matyáš Valenta j.h. nebo Josef Havelka j.h., Jiří Weiner j.h. a Ivana Vojtová nebo Karolína Vrtíšková. Režie: Radovan Lipus.
Zdroj: pergelova@svandovodivadlo.cz