23.03.2020 18:16

Během karantény bude Moravské divadlo Olomouc pomáhat seniorům i školákům

V době, kdy Česká republika bojuje s koronavirem a v důsledku vyhlášení nouzového stavu jsou divadelní budovy pro veřejnost uzavřené, nabízí Moravské divadlo Olomouc pomocnou ruku a rozjíždí hned dva projekty. Olomoučtí herci tak budou nakupovat seniorům (a nejen jim), prostřednictvím webu a sociálních sítí také připomenou školákům nejslavnější literární a dramatická díla.

„Přestože jsme byli nuceni zrušit představení pro veřejnost a uzavřít naši budovu, chceme zůstat i nadále v kontaktu s našimi diváky a současně nabídnout pomoc těm, kteří ji v aktuální situaci nejvíce potřebují. Kolegové z řad herců se už v průběhu minulého týdne spontánně zapojili do šití a rozvozu ochranných roušek. Velmi vítám i další dobročinný projekt, s kterým umělci našeho divadla přišli a který pomůže s koordinací těchto dobrovolnických aktivit,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

V rámci akce Nakup s divadlem mohou olomoučtí senioři, ale také invalidé, samoživitelky s dětmi a všichni další, kteří v těchto dnech potřebují pomoc s nákupem potravin a léků, venčením psů a vyřizováním pošty, využít iniciativy herců, zpěváků i tanečníků Moravského divadla, kteří se v rolích dobrovolníků rádi ujmou potřebných pochůzek. „Stačí jen mezi desátou a patnáctou hodinou zavolat na naše telefonní čísla, domluvíme se na tom, co je potřeba zajistit a kam a v kolik hodin dorazit. Naše kurýry snadno poznáte podle oblečení – budou mít na sobě oranžové vesty s nápisem Nakup s divadlem MDO. Věříme, že v této složité situaci budeme prospěšní všem, kteří pomoc opravdu potřebují a že jí nebude zneužito,“ uvedla za organizátory akce dramaturgyně činohry Michaela Doleželová. Zájemci mohou volat na telefonní číslo 602 772 433 (Michaela Doleželová) nebo 608 727 988 (Jana Posníková). K dispozici je rovněž e-mail nakupsdivadlem@mdol.cz

Pomoc nabízí olomoučtí herci také studentům středních škol, se kterými prostřednictvím krátkých videí proberou díla z povinné četby. Tvůrčí skupiny složené z herců originálním a zábavným způsobem převypráví a shrnou obsah vybraných titulů. Na první video se můžou středoškoláci těšit už zítra dopoledne, kdy člen činohry Jan Ťoupalík připomene, o čem pojednává Puškinův román Evžen Oněgin. Videa budou dostupná na facebookové stránce a YouTube kanálu Moravského divadla.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Během karantény bude Moravské divadlo Olomouc pomáhat seniorům i školákům

Zprávy

09.09.2025

Nová výstava v Českém muzeu hudby je věnována operní pěvkyni Soně Červené

Nová výstava v Českém muzeu hudby je věnována jedné z nejvýznamnějších osobností české i světové hudební scény, operní pěvkyni Soně Červené, u příležitosti stého výročí jejího narození. Tento výstavní projekt nabízí jedinečný pohled na život a tvorbu umělkyně, která svou mimořádnou barvou hlasu, širokým hlasovým rozsahem a nezaměnitelným charismatem ovlivnila pěvecké umění po celém světě.

08.09.2025

Nová publikace NIK se věnuje scénografce Janě Prekové

Národní institut pro kulturu (NIK) vydává monografii představující významnou českou scénickou a kostýmní výtvarnici, vizuální umělkyni, pedagožku a kurátorku Janu Prekovou, jejíž tvorba reprezentuje experimentální a inovativní přístup na poli české scénografie v uplynulých více než čtyřiceti letech. Kniha obsahuje bohatý obrazový materiál, návrhy, kresby, pracovní skici a množství fotografií.

08.09.2025

Pražští radní odvolali z funkce ředitele Studia Ypsilon Karla Františka Tománka

Pražští radní odvolali k dnešnímu dni ředitele Studia Ypsilon Karla Františka Tománka. Ve funkci byl od 1. března, plánoval propojení divadla a Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Řízením městské příspěvkové organizace radní pověřili zástupkyni ředitele a vedoucí ekonomku Blanku Pechovou. Tománkovi vytýkají především chyby v hospodaření a nenaplnění klíčové části jeho koncepce.