26.11.2024 11:30

Adventní tipy z Divadla Viola: Lásky/Plné večery, Vděk, Příběhy ze Starého zákona II, Šansonárium a tradiční vánoční hry

Nalaďte se na pohodovou sváteční vlnu a nadělte si už před Štědrým dnem nevšední kulturní zážitky v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy. Letošní novinka Lásky/Plné večery ve středu 4. prosince originální formou propojí tři osobnosti. Nezapomenutelná šansoniérka Lenka Nová, geniální klavírista Ivo Kahánek a populární spisovatelka Barbara Nesvadbová provedou plnou škálou emocí. Od závislosti přes žárlivost až po krystalickou, osudovou lásku. Lásky/Plné večery v režii Radka Balaše připomenou, jaké to je hluboce milovat, plakat pro druhého či se od rána do noci smát štěstím.

V pátek 6. prosince bude jeviště patřit Kláře Cibulkové, Anně Kameníkové a Ladislavu Hamplovi, kteří excelují v divadelní adaptaci novely proslulé francouzské prozaičky Delphine de Vigan Vděk. Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí však slova a jejich význam začínají nenávratně unikat. V důsledku neurodegenerativní choroby trpí afázií, a tak slova nesmyslně zaměňuje, nebo dokonce vynechává. Je si však plně vědoma toho, že je ztrácí. Začíná hra o čas.

K adventu ve Viole už od roku 1967 tradičně patří vánoční hry. Inscenace Vánoční hry: Ježíškova košilka a Valašská kolední obchůzka v podání Radomíra Švece a absolventů či posluchačů Pražské konzervatoře měla úspěšnou premiéru v prosinci 2021. Letos jí bude patřit 8., 21. a 22. prosinec. První část nabídne poetické a hravé putování se zpěvem koled zpátky v čase až k narození Pána Krista, inspirované sbírkou Jana Zahradníčka Ježíškova košilka. V druhé půli následuje Valašská kolední obchůzka coby připomenutí legendárních Staročeských vánočních her.

Příběhy ze Starého zákona II ve vynikajícím převyprávění Ivana Olbrachta se na scénu Violy vrátí 19. prosince. Příběhy o Mojžíšovi, Davidu a Goliášovi, Šalamounovi… Nahlédněte do moudrosti a poselství příběhů „knihy knih“ v osobité interpretaci Báry Munzarové a Jaromíra Meduny. Na violoncello hraje Nicole Weishäuplová. Příběhy ze Starého zákona II v režii Lídy Engelové měly ve Viole premiéru 10. prosince 2010. Navázaly na předcházející první vyprávění biblických příběhů původně s Josefem Somrem.

Dalším večerem 19. prosince pokračuje Šansonárium – zhudebněná poezie herce a cimrmanologa Miloně Čepelky v koncertním provedení šansoniérky Elišky Lüftner a s klavírním doprovodem Patrika Ulricha, který je rovněž autorem hudby. Speciálním hostem bude tentokrát oblíbená zpěvačka a herečka Yvetta Blanarovičová.

 

Autor článku: Simona Andělová, foto: Vánoční hry (c) Viktor Kronbauer

Adventní tipy z Divadla Viola: Lásky/Plné večery, Vděk, Příběhy ze Starého zákona II, Šansonárium a tradiční vánoční hry

Inscenace

27.11.2025

Oceňovaná inscenace GUIDE choreografky Věry Ondrašíkové oslaví 10. výročí v ARŠE+

Legendární tanečně‑vizuální GUIDE souboru Věra Ondrašíková & kolektiv 3. prosince oslaví 10. výročí premiéry narozeninovou reprízou v prostoru ARCHA+ v centru Prahy. Součástí večera bude nejen oslava, ale také ohlédnutí za posledními deseti lety. Inscenace GUIDE procestovala téměř celý svět, na kontě má bezmála 80 repríz a řadu ocenění.

27.11.2025

Jsme muzikál! & ALW: Divadlo J. K. Tyla vzdává koncertem hold Andrewu Lloydu Webberovi

Tři večery, téměř tři desítky songů a pocta skladateli, který už přes půl století zásadně ovlivňuje svět muzikálu – Andrewu Lloydu Webberovi. Divadlo J. K. Tyla připravuje celovečerní koncert věnovaný jeho tvorbě od prvopočátků až do současnosti. Premiéra koncertu s názvem Jsme muzikál! & ALW se uskuteční 29. listopadu na Nové scéně DJKT, na další dvě reprízy se mohou diváci těšit 4. prosince a 6. ledna.

27.11.2025

Činohra Národního divadla uvede v premiéře adaptaci novely Josefa Škvoreckého Farářův konec

Činoherní adaptaci filmové novely Josefa Škvoreckého a Evalda Schorma z roku 1968 Farářův konec dnes večer v premiéře uvede pražské Národní divadlo ve své historické budově. Režie se ujal Jan Mikulášek, který s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou adaptoval literární a filmovou předlohu pro divadelní prkna. Po Frankensteinovi podle Mary Shelleyové se jedná o druhou premiéru ze šesti, kterou Činohra ND v sezoně naplánovala.