17.03.2025 11:00

Bavorská státní opera uvede Janáčkovu Káťu Kabanovou s Pavlem Černochem v roli Borise

Dnes večer, 17. března, nabídne Bavorská státní opera premiéru nové inscenace opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Drama z carského Ruska, ve kterém se Janáček inspiroval románem A. N. Ostrovského Bouře, nastudoval polský divadelní režisér Krzysztof Warlikowski a německý dirigent Marc Albrecht. Titulní roli Káti ztvárnila americká sopranistka Corinne Winters, jež se dlouhodobě věnuje slovanskému repertoáru. K roli Borise se v Mnichově vrací přední český tenorista Pavel Černoch. V roli Kabanichy, Kátiny tchýně, uvidí mnichovské publikum litevskou sopranistku Violetu Urmana, a jako Kátin manžel Tichon se představí britský tenorista John Daszak.

V titulní hrdince Kátě Kabanové vidí režisér Krzysztof Warlikowski outsiderku, které je upřeno žít v souladu se svými touhami, a která nakonec dává přednost smrti před lží. Destruktivní moc náboženství, která za tímto příběhem stojí, se neprojevuje jen v ruském městečku na Volze v 60. letech 19. století, kam je děj opery situován, ale lze ji pozorovat i v současném světě. „Každé setkání s tvorbou Leoše Janáčka je pro mne vždy velkým svátkem a nesmírně mne těší, že jeho opery mají pevné místo na předních světových scénách. Svěží moderní pojetí Krzysztofa Warlikowskiho podtrhuje aktuálnost tématu. Jsem rovněž rád za spolupráci s Corinne Winters, se kterou mne v červnu čeká společný koncert na festivalu Smetanova Litomyšl,“ doplňuje tenorista Pavel Černoch.

Přímý přenos dnešního premiérového uvedení nabízí od 19.00 německá rozhlasová stanice BR-Klassik.

V následujících měsících se na Pavla Černocha může hned několikrát těšit i české publikum. 15. a 16. dubna zve na Galakoncert do Nové Spirály na Výstavišti v Praze, kde za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka nabídne nejen operní repertoár, ale také mimořádně zavítá do světa muzikálů. Ve společnosti zpěvaček Radky Fišarové, Michaely Štikové Gemrotové a Hany Holišové tak nabídne během dvou mimořádných večerů například oblíbené skladby z děl Andrewa Lloyda Webbera nebo Leonarda Bernsteina. 8. května pak zamíří do Brna, kde se v Janáčkově divadle uskuteční Černochův koncert za doprovodu Slovenské filharmonie, který byl z důvodu nepřízně počasí přeložen z loňského srpna. Pavel Černoch bude dále 25. června hostem festivalu Smetanova Litomyšl, kde vystoupí společně s americkou sopranistkou Corinne Winters. Předtím jej však ještě čeká role Sergeje v Šostakovičově Lady Macbeth Mcenského újezdu v Lipsku.

Více informací na www.pavelcernoch.cz.

U Pavla Černocha se vzácně setkává dar mimořádného talentu, oddanost hudbě a obdivuhodná píle, které jej vynesly mezi nejrespektovanější a nejvyhledávanější tenoristy současnosti. Kritici u něj vyzdvihují hebkost, jemnost a tvárnost jeho hlasu i herecké nadání. Renomé si získal díky rolím italského, francouzského, slovanského i německého repertoáru. Je pravidelně zván do předních světových operních domů, jako jsou newyorská MET, Staatsoper Unter den Linden v Berlíně, Staatsoper v Hamburku, Opéra national v Paříži, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Královská opera v Covent Garden v Londýně či Wiener Staatsoper. Má za sebou bohatou spolupráci se světovými orchestry, například Boston Philharmonic Orchestra, Orchestr Tonhalle Curych nebo Česká filharmonie, i s předními dirigenty, ke kterým patří Daniel Barenboim, Simon Rattle, John Eliot Gardiner nebo Jakub Hrůša. V loňském roce vydal jedinečné album árií a duetů Bedřicha Smetany Smetana Arias. Jeho celoživotním mentorem a učitelem je Paolo De Napoli.

 

Autor článku: Silvie Marková, foto: (c) G.Schied

Bavorská státní opera uvede Janáčkovu Káťu Kabanovou s Pavlem Černochem v roli Borise

Zahraniční divadlo

24.02.2026

Maďarský soubor Royal Ballet Fehérvár uvede v Praze taneční představení Kameny. Inscenace vzdává hold obětem holocaustu

Branický Dům tanečního umění přivítá v pátek 27. února 2026 od 18 hodin mimořádné hostování maďarského souboru Royal Ballet Fehérvár. Večerní představení současného tanečního divadla s názvem Kameny je věnováno památce obětí holocaustu.

20.02.2026

Smetana bez not, ale s tancem: česká klasika Pražského komorního baletu v Budapešti

Představte si Vltavu – ne jako řeku, ale jako pohyb lidského těla. Přesně to čeká budapešťské publikum už v pátek. Pražský komorní balet přiveze 20. února do maďarské metropole inscenaci Fragment 24, v níž choreograf Petr Zuska dělá něco zdánlivě nemožného: bere Smetanovu Mou vlast, hudbu, která je pro mnoho Čechů takřka posvátná, a převádí ji do současného tanečního jazyka.

29.01.2026

Black and White Baletu Národního divadla Brno v Poznani, polský triptych v Brně

Balet Národního divadla Brno vyrazí v březnu k sousedům. 11. března se soubor představí ve Velkém divadle Stanisława Moniuszkého v Poznani s baletem Black and White – moderní verzí klasického Labutího jezera v choreografii Mária Radačovského. Jeho současné zpracování ikonického díla Petra Iljiče Čajkovského přináší svěží pohled na známý příběh a spojuje tradiční baletní formu s moderními tanečními prvky.