17.10.2006 00:00

Brněnská divadla a muzea společně představí židovskou kulturu

Brno 17. října (ČTK) - Exkurzi do známých i neznámých zákoutí židovské kultury nabízejí zájemcům brněnská divadla, muzea a další instituce. Spojily se při pořádání Dnů židovské kultury v Brně, které se konají u příležitosti 100. výročí založení Židovského muzea v Praze a vyvrcholí v druhé polovině listopadu. Zajímavé zážitky slibuje zejména divadelní část přehlídky.

"Praha je akcemi souvisejícími s židovskou kulturou nasycena, ale tady v Brně jich zatím moc nebylo. Proto jsem rád, že se festival podařilo uspořádat," řekl novinářům předseda Židovské obce Brno Pavel Fried. Obec, kdysi více než desetitisícová, dnes čítá 267 členů.

Národní divadlo v Brně uvede 17. listopadu unikátní kabaret Felixe Porgese, který vznikl a byl uváděn v terezínském ghettu. "Hráli v něm i moji rodiče," řekl ČTK ředitel divadla Zdeněk Prokeš. V Terezíně sice platila všemožná omezení, ale kulturní život byl vcelku svobodný. Měl sloužit jako kulisa k zastření pravdy o osudu, který nacisté Židům chystali.

Operní soubor Národního divadla připravuje na 19. listopadu dětskou operu Brundibár skladatele Hanse Krásy a spisovatele Adolfa Hoffmeistera. "Krása operu v Terezíně přepsal pro nástroje, které byly k dispozici. Hrála se tam více než padesátkrát," řekla dramaturgyně operního souboru Patricie Částková.

Divadlo Husa na provázku na scénickém čtení představí českým divákům vůbec poprvé hru izraelského dramatika Hanocha Levina Jaakobi a Leidenthal. "Levin byl patrně nejvýznamnějším izraelským dramatikem. Je to výborná hra, možná se k ní ještě v této sezoně vrátíme," uvedl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

HaDivadlo opráší kvůli festivalu hru Arnošta Goldflama Smlouva. Připravují se také výstavy s židovskou tematikou v Knihovně Jiřího Mahena a v Muzeu města Brna, na programu jsou i koncerty.

tmd snm

Autor článku: ČTK