22.10.2020 16:30

Brněnský magistrát plánuje rekonstrukci budovy Centra experimentálního divadla na Zelném trhu

Brněnský magistrát plánuje rekonstrukci budovy Centra experimentálního divadla na Zelném trhu. Od první poloviny 90. let tam působí Divadlo Husa na provázku. Ve špatném stavu jsou například odpady, rozvody a elektroinstalace. Zatím není jasné, kolik bude rekonstrukce stát ani kdy začne. Radní schválili zpracování investičního záměru, oznámilo tiskové středisko magistrátu.

„Pasportizace bude prvním krokem, z ní poté vzejde investiční záměr, jenž určí rozsah rekonstrukce. Do té doby nejsme schopni říct, kdy se s ní začne ani kolik bude stát," uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Centrum experimentálního divadla je městská příspěvková organizace, která zastřešuje Husu na provázku, HaDivadlo a platformu Terén. Komplex na Zelném trhu tvoří historický Dům pánů z Fanalu a Nová scéna z 90. let minulého století, mezi nimi je nezastřešená Alžbětinská scéna. V posledních desetiletích se prováděly jen dílčí opravy.

„V téměř havarijním stavu se nachází elektroinstalace, odpady a rozvody vody, jejichž poruchy a havárie jsou v posledních letech stále častější. Elektrické rozvody přestávají odpovídat dnešním standardům a nárokům nových jevištních technologií, voda v některých větvích rozvodů už téměř neteče, odpady nedostačují," popsal Fišer. V plánu jsou také opravy oken, podlah a střech.

Výhledově je nutné obnovit i divadelní technologie - osvětlení, ozvučení, audiovizuální a projekční techniku. Jednorázovou investici vyžadují jevištní tahy nebo jevištní lávka.

Divadelníkům chybí také prostornější kostymérna a zkušebna, kuchyňka v prostorách hospody, skladovací prostory nebo ubytovací zázemí pro hostující umělce. Jednou z možností je také mobilní zastřešení Alžbětinské scény.

Autor článku: ČTK: brs, tmd, hj

Brněnský magistrát plánuje rekonstrukci budovy Centra experimentálního divadla na Zelném trhu

Zprávy

12.06.2025

Slavnostní večer v pražském Vzletu připomene 60 let Klubu mladých diváků

Slavnostní večer v pražském kulturním centru Vzlet dnes připomene 60 let od založení Klubu mladých diváků (KMD) fungujícího pod patronací Divadla v Dlouhé. Po celou divadelní sezonu 2024/2025 připomínala toto výročí řada událostí pro studenty, pedagogy i divadelní partnery. KMD v současnosti sdružuje přes 17.000 mladých diváků ze 467 členských skupin a propojuje školní skupiny ve věku 13 až 21 let s profesionální divadelní scénou.

11.06.2025

Pod Janáčkovým divadlem v Brně nakonec vznikne edukační centrum

V prostorách bývalé restaurace Bohéma, která se nachází v Janáčkově divadle, vznikne edukační centrum Národního divadla Brno. To budou moci využívat i další kulturní příspěvkové organizace zřízené městem. Rozhodli o tom dnes radní. 

10.06.2025

Nezávislá divadla bilancovala rok plný práce a výzev. Asociace nastavila priority do dalšího období

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) představila na své Valné hromadě 5. června 2025 v Divadle X10 výroční zprávu za uplynulý rok. Vedle zástupců členských organizací přijali pozvání také představitelé veřejné správy – vedle ministra kultury Martina Baxy to byli David Kašpar (MK ČR), Jiří Sulženko (MHMP), Květa Vinklátová (Liberecký kraj), Milan Němeček a Zuzana Zahradníčková (MK ČR) – i odborná veřejnost.