16.05.2009 00:00

Cenu za inscenaci si z Prahy odvezli studenti z Bratislavy

Praha 16. května (ČTK) - Udělením cen skončil 16. ročník festivalu studentů vysokých uměleckých škol z Prahy, Brna a Bratislavy Zlomvaz. Cenu předsedy poroty Zdeňka Hořínka si z něj odvezli studenti bratislavské Vysoké školy múzických umění (VŠMU) za hravou komedii nazvanou Nemá kocour věčně hody

Cenu týdeníku Reflex spojenou s finanční částkou 50.000 korun na zahraniční stáž převzal posluchač pražské Divadelní fakulty (DAMU) Ondřej Bauer za roli začínajícího autora Broučka v autorské inscenaci hry Jana Jirků Marnotratný syn. Za stejný projekt byla za herecký výkon odměněna Alena Bazalová. Té udělil týdeník A2 cenu nazvanou Čurda do 30 vět a poskytne jí příležitost, aby inscenovala a v Divadle Disk následně uvedla jednoaktovku ze sborníku, který A2 pravidelně vydává. 

Inscenace Marnotratný syn zabodovala ještě jednou, když si získala cenu diváků. 

Festival Zlomvaz uvedl celkem šest soutěžních studentských představení z produkce DAMU, Janáčkovy akademie múzických umění z Brna a bratislavské VŠMU. Letošní tématem čtyřdenní přehlídky byl slogan Najdi deset rozdílů. Chtěl pojmenovat specifika, která studenty odlišují a díky nimž je každá ze škol výjimečná, osobitá a nenapodobitelná. 

"Právě jejich poznávání bylo tím, co nás kromě přehlídky divadelních inscenací spojilo," poznamenala mluvčí festivalu Magdalena Smotlachová. Každá ze zmíněných škol dostala jeden den, během něhož představila své projekty a mohla ovlivnit i složení doprovodného programu včetně koncertů, výzdoby interiéru či denní nabídky jídel a nápojů. 

Festivalový off-program uvedl například maskérský workshop, základy akrobacie, přednášku divadelního fotografa Bohdana Holomíčka a koncerty. Uskutečnilo se také mezinárodní kolokvium Umění dialogu/The Art of Dialogue. Jeho téma je totožné s tříletým umělecko-výzkumným mezinárodním projektem. Divadelní fakulta se do něj zapojila jako spoluřešitel, který zkoumá úlohu dialogu v herecké práci a pedagogice herectví. 

Festival Zlomvaz vznikl před patnácti lety z iniciativy posluchačů Katedry produkce Divadelní fakulty Akademie múzických umění jako příležitost k setkávání studentů a pedagogů vysokých divadelních škol. Od té doby je samostatnou produkční praxí studentů 2. ročníku této katedry. 

Jiří Borovička jpt

Autor článku: ČTK