17.06.2024 14:08

Ceny magazínu Musical-opereta za rok 2023 znají své vítěze

Už tradičně patří k závěru divadelní sezóny v Městském divadle Brno unikátní festival Dokořán pro hudební divadlo. Ten letošní, jenž je současně jubilejním desátým ročníkem, je právě ve své polovině a v jeho průběhu samozřejmě nechybělo ani tradiční vyhlášení výsledků letos již sedmého ročníku oborových Cen magazínu Musical-opereta, jež se uskutečnilo v sobotu 15. června 2024 před festivalovým představením hororové muzikálové komedie The Addams Family, jíž se zde prezentovalo hostící Městské divadlo Brno.

Z jeviště Hudební scény nejprve publikum přivítal šéfdramaturg festivalu Jan Šotkovský, jehož záhy doplnil šéfredaktor magazínu Musical-opereta Vítězslav Sladký a také vydavatelka zmíněného magazínu Jana Čedíková. Společně pak napjatým divákům prozradili vítěze jednotlivých kategorií za rok 2023, kteří své ceny převzali z rukou Nikol Wetterové a Esther Mertové.

Také při letošním ročníku opět fungoval známý zavedený koncept v rámci metodiky sbírání hlasů, kdy vítěze ve třech hlavních kategoriích – tedy nejoblíbenějšího herce, herečku a inscenaci roku 2023 – určili sami diváci a čtenáři svým online hlasováním na internetovém portálu musical-opereta.cz. Tímto způsobem se letos nasbíralo rekordních více než 15 000 hlasů, což je nárůst prakticky o 100 % oproti všem předcházejícím letům.

Jako Nejoblíbenější inscenace byl vyhlášen rockový muzikál Jesus Christ Superstar v nastudování plzeňského Divadla J. K. Tyla, za který cenu převzali režisér inscenace Lumír Olšovský a dramaturg Pavel Bár.

V kategorii Nejoblíbenější herec pak následně zvítězil Pavel Režný za svůj výkon v titulní roli v již jednou oceněné plzeňské inscenaci muzikálové legendy Jesus Christ Superstar. Při děkovné řeči Režný mile zavzpomínal i na Hudební scénu MdB, neboť právě zde v brněnském provedení tento titul před lety poprvé zhlédl a okamžitě si jej zamiloval.

Loňské prvenství v kategorii Nejoblíbenější herečka obhájila Kristýna Daňhelová, tentokrát za svou roli Dorotky v muzikálu Anděl Páně již pohostinsky ztvárňuje v pražském Hudebním divadle Karlín, díky čemuž se stala první laureátkou, která svou cenu získala dvakrát v řadě a současně za účinkování v různých divadlech. Repríza právě tohoto muzikálu se konala zrovna v čase slavnostního ceremoniálu, a tak cenu za Kristýnu Daňhelovou převzal dramaturg Městského divadla Brno a současně její pedagog z JAMU Miroslav Ondra.

Tolik tedy hlasování divácké a nyní se pozornost zaměřuje i na dvě kategorie, jejichž vítěze určuje samotná redakční rada Musical-opereta. Tou první je Mimořádný inscenační počin hudebního divadla, v níž byl přímo volbou kritiků oceněn kouzelný rodinný muzikál Matilda Městského divadla Brno, za nějž cenu v zastoupení za režiséra Petra Gazdíka převzala dramaturgyně inscenace Klára Latzková.

Druhou kategorií, jejíhož vítěze neurčují fanoušci, ale odborná porota, je Výroční cena Bard hudebního divadla, již si v letošním roce převzal Zdeněk Barták, hudební skladatel, producent a předseda muzikálové poroty udělující Ceny Thálie.

Milým překvapením na závěr se pak stalo předání ceny z rukou Jany Čedíkové samotnému Vítězslavu Sladkému coby nejlepšímu šéfredaktorovi. Všem oceněným gratulujeme!


Pořadí Cen magazínu Musical-opereta 2023

Nejoblíbenější muzikálová inscenace 2023:

  1. Jesus Christ Superstar (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
  2. Matilda (Městské divadlo Brno)
  3. Anděl Páně (Hudební divadlo Karlín, Praha)

Nejoblíbenější muzikálová herečka 2023:

  1. Kristýna Daňhelová (Anděl Páně, Hudební divadlo Karlín, Praha)
  2. Charlotte Režná (Jesus Christ Superstar, Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
  3. Michaela Horká (Sweeney Todd, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Nejoblíbenější muzikálový herec 2023:

  1. Pavel Režný (Jesus Christ Superstar, Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
  2. Milan Němec (Matilda, Městské divadlo Brno)
  3. Jiří Korn (Anděl Páně, Hudební divadlo Karlín, Praha)

Bard hudebního divadla:

Zdeněk Barták

Mimořádný inscenační počin (Cena kritiků):

  1. Matilda (Městské divadlo Brno)
  2. Sweeney Todd (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
  3. The Addams Family (Městské divadlo Brno)

 

Autor článku: Kateřina Vižďová, foto: Lumír Olšovský a dramaturg Pavel Bár přebírají ocenění (Jesus Christ Superstar - Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

Ceny magazínu Musical-opereta za rok 2023 znají své vítěze

Inscenace

04.11.2025

DEKKADANCERS spouští předprodej na další část sezony. Nově se zapojí do benefice pro Nadační fond pro taneční kariéru

Soubor současného tance DEKKADANCERS je známý svými inovativními představeními, včetně spolupráce s velkými orchestry a náročnými divadelními produkcemi. Jeho performeři zažívali i zažívají fyzickou náročnost taneční profese nejen s radostí, ale i s plnou bolestí. Uvědomují si, že je to profese, kterou mohou vykonávat jen určitý omezený čas a pak se budou muset rozhodnout, co budou dál ve svém životě dělat. Proto se přirozeně rozhodli pro spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru a uspořádají v jeho prospěch lednové představení Poslední večeře.

04.11.2025

Polyfonie dějin: Plechový bubínek v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí uvede 15. listopadu 2025 premiéru inscenace Plechový bubínek, dramatizaci stejnojmenného zásadního románu německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grasse. Režie se ujímá významný německý divadelník Armin Petras, který českému publiku přináší svou expresivní adaptaci příběhu o chlapci, jenž odmítl vyrůst.

04.11.2025

Bolero, Carmen a Hapka s Horáčkem na jednom jevišti: Balet Praha Junior uvádí premiéru sezony

Ravelovo Bolero, Bizetova Carmen a písně Petra Hapky s texty Michala Horáčka. Takovou koncentraci expresivní hudby v jednom večeru nabídne nový komponovaný večer BOLERO, který uvede Balet Praha Junior premiérově v neděli 9. listopadu od 19:00 hodin v Divadle ABC.