17.03.2011 00:00

Chicago čili krásné vražedkyně v Městském divadle Brno

Jeden z nejznámějších světových muzikálových titulů bude mít v březnu premiéru na Hudební scéně Městského divadla. Toto originální dílo scenáristů Freda Ebba a Boba Fosseho s jazzem ovlivněnou hudbou Johna Kandera, mělo svou československou premiéru tři roky po premiéře světové, tedy v roce 1978 na jevišti Divadla bratří Mrštíků.

Příběh, který se odehrává v Chicagu ve dvacátých letech, se zakládá na skutečné historce. Novinářka listu Chicago Tribune Maurine Dallas Watkinsová se nechala inspirovat dvěma opravdovými vražedkyněmi, které ač prokazatelně zločiny spáchaly, za ně potom sílou mediálního tlaku nebyly odsouzeny. Hlavními hrdinkami tohoto reportážního dramatu z roku 1926 se staly postavy Roxie Hartová a Velma Kellyová, které v šedesátých letech okouzlily slavného tanečníka, choreografa, herce, režiséra a scenáristu Roberta Louise „Boba“ Fosseho, jenž chtěl od Watkinsonové získat práva na přepracování tématu v nový muzikál. Ještě před tím byl ovšem podle stejné hry natočen v roce 1927 němý film a v roce 1947 film Roxie Hartová, v němž titulní roli hrála Ginger Rogersová. Na vhodné téma pro muzikál Fosseho upozornila jeho žena a zároveň broadwayská herečka a tanečnice Gwen Verdonová. Práva se Fossemu podařilo získat až po smrti Watkinsonové v roce 1969. Ke spolupráci na novém muzikálu oslovil Johna Kandera a Freda Ebba, s nimiž se setkal již při divadelní i filmové tvorbě populárního muzikálu Kabaret. Jejich Chicago mělo premiéru 3. června 1975 na Broadwayi v Divadle na 46. ulici a Fosseho žena v ní hrála roli Roxie. Show měla poměrně velký úspěch, zaznamenala 936 repríz, ačkoli většinu ocenění a větší popularitu získal ve stejném roce uvedený muzikál Chorus Line.

Opravdovskou senzací se stalo až znovuuvedení Chicaga v roce 1996, kdy se muzikál vrátil na Broadway s veškerým leskem a získal šest cen Tony, což se dosud žádnému revivalu nepodařilo. Tato inscenace ctí původní uvedení, které je jedinečné především díky Fosseho novátorské choreografii. Hraje se stále a na konci roku 2010 měla na svém kontě více než 5800 repríz. Se stejným úspěchem je uváděna i na londýnském West Endu, kde se hraje od roku 1997.

Muzikál proslavil i americký film z roku 2002 režiséra Roba Marschalla, kde se v hlavních rolích objevily hollywoodské celebrity René Zellwegerová, Catherine Zeta-Jonesová a Richard Gere. Film ověnčený šesti Oscary se ovšem od divadelní verze poměrně liší a muzikálový fanoušek by si neměl nechat ujít jeho jevištní podobu.

Nové české nastudování uvedeme v režii Stanislava Moši, který nechá na jevišti znovu ožít příběh dvou sexy vražedkyň, kterým společenská atmosféra, v níž dominuje touha po senzaci, umožní splnit si svůj sen a stanou se miláčky kabaretního publika. Satirický příběh o korupci, síle médií a falešné morálce budou hrát v hlavních rolích Ivana Vaňková nebo Svetlana Slováková (Velma) a Radka Coufalová nebo Ivana Skálová (Roxie), krásným vězeňkyním bude v roli advokáta Billyho Flynna pomáhat Petr Gazdík nebo Dušan Vitázek. V dalších rolích se představí Milan Němec nebo Lukáš Vlček (Amos Hart) a Alena Antalová nebo Markéta Sedláčková (Máma Mortonová), nebude chybět početná company, ti všichni v kostýmech Andrey Kučerové a choreografii Anety Majerové. Orchestr s dirigentem Ondřejem Tajovským bude tentokrát umístěn přímo před zraky diváků na scénu Jaroslava Milfajta. Premiéra se uskuteční v pátek 25. března 2011 na Hudební scéně.

Klára Latzková

Zdroj: brouckova@mdb.cz

Autor článku: Informace z divadel